Przedszolaki uczyły się jak udzielać pierwszej pomocy

27 listopada 2012 r. Przedszkole Nr 13 im. Marii Kownackiej w Rybniku odwiedziła instruktorka udzielania pierwszej pomocy, aby zapoznać dzieci z zasadami jej udzielania.

 

Przedszkolaki były bardzo zainteresowane i w skupieniu, uważnie słuchały wszystkich nowych wiadomości. Duże wrażenie na dzieciach wywarł fantom, czyli przyrząd do ćwiczeń w udzielaniu pomocy, który sylwetką odzwierciedlał tors prawdziwego człowieka.
 
Na początku dzieci lekko wystraszyły się ‘manekina Ani’ z podłogi, lecz szybko oswoiły się z jego widokiem, a nadane mu imię – Ania – i jej pechowa historia, z życia wzięta, bardzo pomogła dzieciom wyobrazić sobie, że taka sytuacja może spotkać każdego, w najmniej spodziewanym momencie.

 

Dzięki wykreowanej przez Panią Instruktorkę scence oraz praktycznym ćwiczeniom, przedszkolaki teraz już wiedzą, jak ważne jest pamiętanie o bezpieczeństwie własnym i innych oraz – w razie konieczności – udzielenie pomocy osobie w sytuacji zagrożenia. Dzięki temu spotkaniu, dzieci uświadomiły sobie, jak należy się zachować, np.: gdy ktoś stracił przytomność, uczyły się również, jak wezwać fachową pomoc medyczną.

Listopadowe spotkanie z Panią Instruktor od Pierwszej Pomocy z pewnością było dla przedszkolaków wielce pouczającym przeżyciem. To ciekawe i niecodzienne spotkanie sprawiło dzieciom dużo radości i pomogło w zrozumieniu, jak ważna jest troska o bezpieczeństwo i umiejętność reakcji - udzielenia pomocy innym.

 

Tekst: Beata Trybuś (Nauczyciel P-13)


13