Przedszkole nr 13 odwiedziła Japonka

21 września 2016 roku przedszkolaki z P13 odwiedziła mieszkanka Japonii – p. Kiwa Fujushita, podróżniczka i wolontariuszka.

 

Spotkanie miało na celu przybliżenie dzieciom tradycji i zwyczajów Japończyków.

 

Wszystko rozpoczęło się od klasycznego przywitania w języku japońskim: こんにちは  [Konnichiwa], co w naszym tłumaczeniu oznacza: Dzień dobry. 

 

Następnie Pani Kiwa opowiedziała przedszkolakom, jak wygląda codzienne życie dzieci w Japonii. Pokazała szkołę japońską, gdzie obowiązuje odpowiedni strój. Przedszkolaki mogły też dowiedzieć się, jakie obowiązki mają uczniowie pierwszych klas w japońskiej szkole podstawowej – jest to m.in.: mycie naczyń po posiłkach w szkolnej stołówce czy też mycie szkolnych podłóg. 

 

W dalszej kolejności gość z Japonii opowiedział nam, jakie zwyczaje panują w japońskich domach – jaka jest symbolika domu w ogóle, jakie są wierzenia i tradycje ludowe związane z rodziną i domostwem oraz jakie święta obchodzą Japończycy. 

 

Przedszkolaki mogły też spróbować, jak mieszkańcy Japonii spożywają rozmaite pokarmy posługując się pałeczkami.

 

Pani Kiwa wyjaśniła również dzieciom, że Japonia jest krajem wyspiarskim, bardzo często nawiedzanym przez tajfuny, trzęsienia ziemi oraz wybuchy wulkanów, których jest tam około 300.

 

Na zakończenie przedszkolaki miały okazję poznać najprostsze gry, zabawy i piosenki japońskie takie jak np.: „gra w łapki” czy „kamień, nożyce, papier”, …

 

Pani Kiwa opowiedziała też dzieciom bajkę o „Chlebowym Ludku” – słynnej postaci bajkowej małych mieszkańców Japonii.

 

Przedszkolaki otrzymały także obrazki „Chlebowego Ludka” oraz inne, które po spotkaniu z Japonką zaraz pięknie pokolorowały.

 

W podziękowaniu za odwiedziny przedszkolaki wręczyły naszemu gościowi albumy z laurkami, które samodzielnie przygotowały.

 

Spotkanie było bardzo ciekawe i zainspirowało dzieci do dalszego poznawania Japonii.

 

Tekst: Beata Trybuś (nauczyciel P-13)