Przedszkolaki w planetarium

16 czerwca 2015r w Przedszkolu Nr 13 im. M. Kownackiej w Rybniku odbyła się niezwykła lekcji astrologii. Zajęcia te były tak wyjątkowe przede wszystkim dlatego, że do ich przeprowadzenia wykorzystane zostało przenośne planetarium „Bajkonur”, które przyjechało do Rybnika aż ze Świdnicy.

Podczas pobytu w planetarium na zajęciach edukacyjnych z zakresu astronomii dzieci mogły zobaczyć, jak wygląda Wszechświat bez konieczności wychodzenia poza przedszkole 🙂 Również dzięki zajęciom mogliśmy w środku dnia zobaczyć piękne, gwiaździste niebo nocą.

Projekcja krótkich filmików i piosenek oraz bardzo ciekawych zdjęć widzianych przez lunetę z wnętrza planetarium pozwoliła nam wyobrazić sobie, co można zobaczyć podczas obserwacji prawdziwego nieba „na żywo”.

Planetarium, wyposażone w najnowocześniejszy w Polsce projektor, wywarło na dzieciach ogromne wrażenie i podziw. Pan astronom bardzo ciekawie opowiadał o wszystkich „bytach” świata, pomógł odkrywać i wyjaśniać najdziwniejsze i najciekawsze zagadki Kosmosu. Na zakończenie dzieci mogły zadawać pytania na interesujące je zagadnienia, a pan astronom na wszystkie pytania udzielał bardzo wyczerpujących odpowiedzi.

 

Dzięki zajęciom mogliśmy przeżyć fantastyczne chwile „pod gołym niebem” planetarium.

 

Te ciekawe zajęcia edukacyjne – jako przykład jednych z wielu - zorganizowano m.in. w ramach udziału przedszkola w ogólnopolskim konkursie „Przedszkole Talentów”, w którym uczestniczyliśmy w ciągu kończącego się już roku szkolnego 2014/2015. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu i aktywnej realizacji założeń konkursu udało się nam uzyskać prawie maksymalną liczbę punktów, co zaowocowało otrzymaniem przez nasze przedszkole Certyfikatu „Przedszkole Talentów”.

 

Tekst: Beata Trybuś (Nauczyciel P-13 w Rybniku)