Promują bezpieczeństwo - wygrywają cenne nagrody

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 im. Janusza Korczaka w Rybniku została laureatem ogólnopolskiego konkursu „Bezpieczna jazda. Karta rowerowa – moje pierwsze prawo jazdy” przygotowanym przez McDonald`s Polska i Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

 

Konkurs polegał na przygotowaniu i przeprowadzeniu w wyznaczonym terminie dowolnej inicjatywy mającej na celu promocję zasad ruchu drogowego i bezpiecznego zachowania na drodze. Uczniowie „Jedynki” wykazali się pomysłowością i dużym zaangażowaniem w projekt edukacyjny „Bezpieczne dzieciaki – paski, kaski i odblaski”. W szkole przeprowadzono liczne konkursy plastyczne, literackie i taneczne. Zaprojektowano znaczki odblaskowe na ubrania i kask oraz gry planszowe o tematyce BRD. Stworzono hasła, rymowanki i wiersze, które prezentowane były w bibliotece szkolnej. Przygotowano także prezentacje i animacje komputerowe.

Pierwszoklasiści mieli możliwość spotkania ze Słoniem Trąbalskim, który uczył ich właściwych zachowań na drodze w ramach akcji „Hej pierwszaku, noś odblaski na plecaku” organizowanej wspólnie z posłem do parlamentu Europejskiego panem Bogdanem Marcinkiewiczem. Ponadto uczennice SKB „STOPEK” przeprowadziły happening w pobliżu szkoły na skrzyżowaniu bardzo ruchliwych ulic Chrobrego i Kościuszki „Tylko na pasach, tylko na zielonym dajesz przykład innym” oraz plakatowały miejsce najbardziej ruchliwe w pobliżu szkoły. Ciekawym doświadczeniem było przygotowanie zdjęć zwierzaków uczniów z elementami odblaskowymi. Na zdjęciach znalazły się m. in.: psy, koty, świnki morskie, papugi czy króliki. Były również zwierzęta bardziej egzotyczne jak pająki czy jaszczurki. Ciekawym dopełnieniem projektu były wycieczki do Straży Miejskiej i Policji.

 

W nagrodę szkoła otrzymała:
- miasteczko ruchu drogowego (zestaw znaków drogowych i sygnalizator świetlny),
- rowerowy tor przeszkód,
- dwa rowery dziecięce z wyposażeniem,
- drobne upominki rowerowe dla uczniów przygotowujących projekt.

 

Dodatkowo organizatorzy konkursu przyznali szkole nagrodę Grand Prix w wysokości 10 000 zł.

 

Akcję na terenie szkoły koordynowała Elżbieta Dworowy przy współpracy Agnieszki Bujoczek.

 

Tekst: SP1

 

bezpiecznajazda1

 

bezpiecznajazda2