Program "Mam Haka na Raka"

Program "Mam Haka na Raka" jest ogólnopolskim programem skierowanym do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych w całej Polsce.  Celem "Mam Haka na Raka" jest umiejętne zaangażowanie młodzieży w proces edukacyjny związany z profilaktyką nowotworową. Głównym zadaniem postawionym przed młodymi ludźmi jest zorganizowanie działań lokalnych oraz zaprojektowanie kampanii społecznej.

 

Podczas tegorocznej akcji, młodzież II LO będzie prowadziła kampanie  informacyjną na temat profilaktyki raka jelita grubego wśród mieszkańców Rybnika i okolic, a także zachęcać ich do wykonania kolonoskopii. Prowadzona jest również zbiórka materiałów papierniczych na terenie szkoły dla dzieci ze świetlicy środowiskowej, a także stworzona została strona internetowa www.hak-rakiilorybnik.pl, aby dotrzeć do większego grona osób.

 

Działalność ta ma się przyczynić do wczesnego wykrycia, jak również do zapobiegania powstawaniu tego typu nowotworu. Jest to jeden z najczęściej występujących nowotworów w Polsce – zajmuje drugie miejsce pod względem zachorowalności na choroby nowotworowe wśród kobiet i trzecie wśród mężczyzn. „Zachorowalność na ten rodzaj nowotworu w Polsce niebezpiecznie rośnie, pomimo tego, iż istnieją skuteczne badania, takie jak kolonoskopia, które pomagają wykryć i zapobiec rozwojowi choroby. Najwyższe statystyki zachorowalności odnotowuje się w krajach wysokorozwiniętych. Dzieje się tak m.in. z powodu złych nawyków odżywiania, braku stałej rekreacji fizycznej oraz życia w szybkim tempie, w stanie przewlekłego stresu” – mówi dr Janusz Meder, Prezes Polskiej Unii Onkologii.

 

Akcja ma się odbyć 16 lutego 2012 roku w godzinach 11.00 - 16.00 na terenie hipermarketu Real.

 

Główna strona akcji www.mamhakanaraka.pl

 

1 2