Praktyki zagraniczne uczniów ZSB

Uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych w Rybniku mieli okazję uczestniczyć w realizowanym w placówce projekcie unijnym w ramach programu ERASMUS+ pod tytułem „Mobilność – tego oczekuje Unia Europejska”. Celem projektu było poznanie portugalskich i niemieckich firm budowlanych i technologii stosowanych w budownictwie, a także zwiększenie szans na zatrudnienie w wybranym zawodzie, zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju.

Od października ubiegłego roku trwały przygotowania do wyjazdu, w ramach których uczniowie uczestniczyli w dodatkowych zajęciach językowych i kulturoznawczych. Zajęcia te miały na celu przygotowanie młodzieży do praktyk za granicą. W trakcie trwającego cztery tygodnie stażu uczniowie „Budowlanki” mieli okazję doświadczyć praktycznej strony swojej przyszłej profesji. Poznali sposób funkcjonowania firm wykonujących roboty budowlane. Zapoznali się z przebiegiem prac budowlanych w różnych technologiach i na różnym etapie ich wykonania. Głównym miejscem pracy był szkoła w Poczdamie i renowacja ekskluzywnych kamienic w centrum Berlina.

 

Wolne od pracy dni wypełniły młodym rybniczanom wycieczki m.in. ogrodu zoologicznego, Bundestagu, Muzeum Pergamon, Muzeum Techniki, była też możliwość zobaczenia meczu piłki nożnej Borussia Dortmund - Bayern Monachium – co stanowiło ciekawe doświadczenie, a w Portugalii jej zabytki – zwiedzano miasto Bragę, Bom Jesus i Sameiro. Byli także w Porto, Lizbonie, Fatimie, Viana do Castelo, forcie Valenca na granicy z Hiszpanią, oraz miejscowości Vigo w Hiszpanii.

Pobyt w Berlinie i Bradze obfitował w liczne okazje do podnoszenia swoich kompetencji językowych, do czego przyczynili się zarówno lokalni mieszkańcy, jak i stażyści z innych europejskich krajów. Uczniowie poznali kulturę i sposób życia mieszkańców, a także kuchnię typową dla tego kraju. W tym okresie w miastach stażu miały miejsca różne wydarzenia kulturalne – Karneval der Kulturen czyli karnawał kultur, nawiązujące do różnorodności kulturowej miasta Berlina, to przyczyniło się do lepszego poznania miasta i jego tradycji oraz samych mieszkańców, czy Braga Romana (święto miasta).

Miejscem pracy był wymagający remontu budynek na kąpielisku miejskim w Bragze, a w Berlinie remont budynku szkoły i renowacja ekskluzywnych mieszkań w jednej z centralnie położonych dzielnic miasta. Uczniowie pracowali w firmie Fraitas Costa & Filhos Beck GmbH, podejmując swoje obowiązki w sposób aktywny, odpowiedzialny i ambitny, za co byli chwaleni przez pracowników i właściciela firmy.

Praktyka zawodowa w ramach projektu „Erasmus+” była nowym i cennym doświadczeniem, zarówno dla uczniów jak i ich opiekuna. Podniosła umiejętności komunikacyjne i wpłynęła znacząco nie tylko na rozwój zawodowy, kulturowy, ale także na otwartość na świat.

 

Koordynatorem projektu ze strony ZSB jest Katarzyna Wróbel.

 

We wrześniu swoje staże w Portugalii odbędą informatycy i geodeci.

 

Tekst: ZSB

 

erasmus mobilnosc1

 

erasmus mobilnosc2