Powiatowy Przegląd Twórczości Regionalnej „Od Przedszkolaka do Ślązaka”

Za nami druga edycja Powiatowego Przeglądu Twórczości Regionalnej „Od Przedszkolaka do Ślązaka”, który odbył się 6 lutego 2013r.

W tym roku na scenie DK Chwałowice zaprezentowało się siedem rybnickich przedszkoli (11, 14, 17, 23, 31, 32 i 36), a imprezę otworzył występ inauguracyjny w wykonaniu absolwentów Przedszkola nr 13, dziś uczniów SP-13 pt.: „Uwe a Willi” (czyli „Paweł i Gaweł” po śląsku).

 

Dzieci dały pokaz swoich talentów artystycznych i umiejętności gwarowych.

 

Poprzeczka tegorocznej edycji została postawiona wysoko, gdyż tym razem myślą przewodnią była ekologia i ochrona środowiska. Dlatego też – hołdując hasłu: „Rybnik dycko je na czasie – mo guliki, przebiyro hasie”, wszystkie przedszkolaki „godały i śpiywoły” o segregacji oraz wykazywały się swoją wiedzą z zakresu ekologii i gospodarki odpadami podczas przygotowanych zabaw i konkursów. Widać było też, że dzieciom doskonale znane jest hasło: „Paląc śmieci trujesz dzieci”, gdyż wszystkie głośno apelowały do dorosłych o niepalenie odpadów w piecach.

 

Celem tegorocznej edycji Przeglądu było przede wszystkim krzewienie miłości do swojej „Małej Ojczyzny” i motywowanie do podejmowania działań proekologicznych służących naszemu miastu oraz troski o miejsce, w którym żyjemy. W związku z tym Przegląd stał się akcją promowaną przez Wydział Edukacji Miasta Rybnika, a także został objęty patronatem honorowym Prezydenta Miasta.

 

Cała impreza została zorganizowana wspólnie z Radą Dzielnicy oraz Domem Kultury Chwałowice i - tradycyjnie już - prowadziły ją „Rechtorki” z Przedszkola Nr 13 – Beata Trybuś, Anna Bogucińska oraz Martyna Marcol.

 

Po części artystycznej nastąpiło uroczyste ogłoszenie wyników konkursu pt. „Eko-Album o Rybniku”, który był pierwszym etapem przedsięwzięcia.
I miejsce – „ex eaquo” zdobyły trzy przedszkola: P-13, P-31 i P-36, wyróżnienie otrzymało P-14, natomiast pozostali uczestnicy otrzymali nagrodę za udział w konkursie.

Nagrody wręczali zaproszeni Goście: Przewodniczący Rady Miasta – Pan Andrzej Wojaczek oraz Dyrektor chwałowickiego DK – Pan Michał Wojaczek. Dużą niespodzianką dla dzieci była też żywa maskotka Rybka z Rybnika, która była obecna na rozdaniu nagród i cieszyła się wielkim zainteresowaniem przedszkolaków.

Tekst: Beata Trybuś (nauczyciel P-13)


1  2  3 4 5 6 7 8 9 10 11 12