Powiatowy Przegląd Twórczości Regionalnej "Od Przedszkolaka do Ślązaka"

8Za nami druga edycja Powiatowego Przeglądu Twórczości Regionalnej „Od Przedszkolaka do Ślązaka”, który odbył się dn. 6 lutego 2013r.

W tym roku na scenie DK Chwałowice zaprezentowało się siedem rybnickich przedszkoli

  (11, 14, 17, 23, 31, 32 i 36). Imprezę zainaugurował występ absolwentów naszego przedszkola, a uczniów SP-13 pt.: „Uwe a Willi” (czyli „Paweł i Gaweł” po śląsku).Dzieci dały pokaz swoich talentów artystycznych i umiejętności gwarowych, jednak poprzeczka tegorocznej edycji została postawiona wysoko, gdyż tym razem myślą przewodnią była ekologia i ochrona środowiska. Dlatego też – hołdując hasłu: „Rybnik dycko je na czasie – mo guliki, przebiyro hasie”, wszystkie przedszkolaki „godały i śpiywoły” o segregacji oraz wykazywały się swoją wiedzą z zakresu ekologii i gospodarki odpadami podczas przygotowanych zabaw i konkursów.

 Widać było też, że dzieciom doskonale znane jest hasło: „Paląc śmieci trujesz dzieci”, gdyż wszystkie głośno apelowały do dorosłych o niepalenie odpadów w piecach.

Celem tegorocznej edycji Przeglądu było przede wszystkim krzewienie miłości do swojej „Małej Ojczyzny” i motywowanie do podejmowania działań proekologicznych służących naszemu miastu oraz troski o miejsce, w którym żyjemy.

W związku z tym Przegląd stał się akcją promowaną przez Wydział Edukacji Miasta Rybnika, a także został objęty patronatem honorowym Prezydenta Miasta.

Cała impreza została zorganizowana wspólnie z Radą Dzielnicy oraz Domem Kultury Chwałowice i - tradycyjnie już - prowadziły ją „Rechtorki” z Przedszkola Nr 13 – Beata Trybuś, Anna Bogucińska oraz Martyna Marcol.

Po części artystycznej nastąpiło uroczyste ogłoszenie wyników konkursu pt.: „Eko-Album o Rybniku”, który był pierwszym etapem przedsięwzięcia.

I miejsce – „ex eaquo” zdobyły trzy przedszkola: P-13, P-31 i P-36, wyróżnienie otrzymało P-14, natomiast pozostali uczestnicy otrzymali nagrodę za udział w konkursie. Nagrody wręczali zaproszeni Goście: Przewodniczący Rady Miasta – Pan Andrzej Wojaczek oraz dyrektor chwałowickiego DK – Pan Michał Wojaczek. Dużą niespodzianką dla dzieci była też żywa maskotka Rybka z Rybnika, która była obecna na rozdaniu nagród i cieszyła się wielkim zainteresowaniem przedszkolaków.

Organizacja przedsięwzięcia była możliwa dzięki hojności naszych stałych sponsorów, na których zawsze możemy liczyć i bardzo serdecznie im za to dziękujemy. Nagrody dla wszystkich uczestników przeglądu ufundowało nasze miasto - Rybnik.
Na zakończenie Pani Joanna Cichecka - Dyrektor P-13 zaprosiła wszystkich na poczęstunek.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za piękne występy i albumy, gratulujemy pomysłowości i utalentowania oraz życzymy wielu sukcesów.
Pragniemy również zachęcić do udziału w kolejnej edycji Przeglądu - być może już za rok.

tekst: Beata Trybuś,

nauczyciel P-13

 

10469