Powiatowy Gimnazjalny Konkurs Genealogiczny

W czwartek 26 lutego br., podsumowano pierwszą edycję Powiatowego Gimnazjalnego Konkursu Genealogicznego. Organizatorami tej imprezy było I LO im. Powstańców Śl. oraz Muzeum w Rybniku. Patronat nad tym projektem objął Metropolita Katowicki ks. abp Damian Zimoń.

W jury zasiadali nauczyciele I LO (Dariusz Jądro, Stanisław Leśnik) oraz pracownicy rybnickiego muzeum (dr Bogdan Kloch, dr Dawid Keller). Nagrody w postaci sprzętu elektronicznego przydatnego w archiwizacji efektów pracy genealoga ufundowała Rada Rodziców z Zespołu Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich w Rybniku. Fundatorami książek był patron honorowy konkursu oraz Muzeum.

 

Nagrodzono następujące osoby:

 

I miejsce – Ksymena Poradzisz z Gimnazjum nr 17 w Rybniku,
II miejsce – Piotr Mika z Gimnazjum w Świerklanach,
III miejsce – Łukasz Mazurek z Gimnazjum nr 17 w Rybniku.

 

Wyróżnienie – Mirosława Brzezina z Gimnazjum nr 17 w Rybniku.

Pozostali uczestnicy, w uznaniu za wkład pracy, nagrodzeni zostali wydawnictwami albumowymi.

Konkurs podsumowali i nagrody wręczyli dyrektorzy obu placówek Tadeusz Chrószcz i Bogdan Kloch oraz przewodniczący Rady Rodziców z Zespołu Szkół nr 1 Paweł Bronikowski.

Ceremonię tę poprzedził wykład dr Ewy Kulik, w którym prelegentka w ciekawy i obrazowy sposób zwróciła uwagę na szereg problemów badawczych stojących przed lokalnym genealogiem amatorem. Odnosząc się również do wystawionych prac, udzieliła młodzieży wielu praktycznych rad i cennych sugestii co do ewentualnego dalszego postępu badawczego.

 

Kolejna planowana edycja regionalnego konkursu pod patronatem abp. Damiana Zimonia już za rok. Tym razem zadanie polegać będzie na nakreśleniu biografii wybranej przez siebie ciekawej postaci z dziejów swojej rodziny. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa również w tym konkursie.

 

Tekst: I LO


konkurs genealogiczny - laureaci: Piotr Mika, Ksymena Poradzisz, Łukasz Mazurek