Polsko-francuska wymiana młodzieży

Zespół Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich w Rybniku już po raz czwarty gościł u siebie grupę 14 uczniów i 2 nauczycieli z zaprzyjaźnionej szkoły Notre-Dame z Castres (południowo-zachodnia Francja, region Oksytanii).

 

Program tygodniowej wizyty był bardzo bogaty.

 

Od 6 do 13 kwietnia młodzież francuska w towarzystwie rówieśników z ZS nr 1 zwiedziła m.in. Rybnik i okolice, Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach Raciborskich, Sztolnię Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach oraz zapoznali się też z historią i kulturą naszego regionu w Muzeum Śląskim w Katowicach. Przed odlotem goście zwiedzili Kraków i zamek na Wawelu. W programie znalazły się też zwiedzanie rybnickiego muzeum, udział w lekcjach języka angielskiego i rosyjskiego, jak i świętowanie Dnia Frankofonii w szkole.

 

Goście z Francji byli zachwyceni naszą kulturą, kuchnią, śląską gościnnością i powszechną sympatią, którą okazywano im na co dzień. Organizatorki wymiany Grażyna Holona-Słodczyk i Anna Malinowska, nauczycielki języka francuskiego w ZS nr 1 im. Powstańców Śląskich w Rybniku wyrażają nadzieję, że planowany na jesień wyjazd młodzieży polskiej do Castres będzie równie owocny i pełen niezapomnianych wrażeń.

 

Tekst: ZS1

 

Rudy