Podsumowanie projektu „Jak oni to robią? – Gastronomia i hotelarstwo w Hiszpanii i Chorwacji"

25 września w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych miało miejsce uroczyste podsumowanie projektu „Jak oni to robią? – Gastronomia i hotelarstwo w Hiszpanii i Chorwacji".

 

Projekt był realizowany w ramach projektu „Staże i praktyki zagraniczne dla osób kształcących się i szkolących zawodowo” realizowanego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

 

Budżet projektu wynosił 68 826,00 €.

 

W projekcie brały udział dwie grupy: grupa dwunastoosobowa (6 hotelarzy i 6 organizatorów usług gastronomicznych), która przebywała w Saragossie od 28 kwietnia do 25 maja tego roku i czternastoosobowa grupa (10 kucharzy i 4 kelnerów), która realizowała swoje praktyki w miejscowości Biograd na Moru w Chorwacji od 19 maja do 13 czerwca.

Uczniowie mieli okazję realizować swoje praktyki w hotelach o wysokich standardach i uczyć się od najlepszych. Pomimo bariery językowej nasi uczniowie sprawili się na medal, a niektórzy otrzymali nawet propozycje pracy po skończeniu szkoły.

Oprócz praktyk, w czasie wolnym, grupa w Hiszpanii miała okazję zwiedzić zabytki Saragossy, poznać ciekawą historię tego miasta oraz zwiedzić Barcelonę, a w niej Camp Neu, bazylikę Sagrada Familia, Park Güell oraz przejść się najpiękniejszą ulicą Ramblą.

Grupa w Chorwacji zaś zwiedziła Zadar, fabrykę i muzeum soli w Nin oraz wyspę Kornati. Uczniowie w Chorwacji reprezentowali również miasto Rybnik na międzynarodowej imprezie Biogradzki stol.

Wszyscy wrócili zadowoleni i pełni wrażeń, a umiejętności jakie nabyli zaprezentowali podczas podsumowania swoich praktyk przygotowując degustację potraw kuchni hiszpańskiej i chorwackiej.

 

Tekst: ZSEU