Po raz czwarty przeszli szlakiem „marszu śmierci” w Rybniku

Po raz czwarty przedstawiciele społeczności Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 10 w Rybniku udali się na trasę szlakiem miejsc związanych z „marszem śmierci” więźniów KL Auschwitz ze stycznia 1945 roku. Tym razem oprócz pomysłodawcy przedsięwzięcia – Roberta Furtaka – na szlak wyruszyło 12 osób, wśród których byli uczniowie, absolwenci i rodzice dzieci z SP 2 w dzielnicy Smolna.

 

Wspomniany nauczyciel historii z ZSzP nr 10 bierze udział w „Marszach Pamięci” z Oświęcimia do Wodzisławia Śląskiego, które odbywają się pod komendą Jana Stolarza (znany piechur z „Sokoła” Radlin). Nawiązaniem do tego wydarzenia są właśnie „lekcje historii w terenie”, które dotyczą miejsc związanych z „marszem śmierci” w naszym mieście. Do udziału we wspólnym rajdzie zaproszeni co roku są chętni uczniowie wraz z rodzicami oraz absolwenci rybnickiej SP 2.

 

Tym razem grupa pasjonatów historii z ZSzP nr 10 w Rybniku wybrała się na trasę rajdu tradycyjnie w pierwszą sobotę ferii zimowych (14 stycznia 2017). Piechurzy udali się autobusem komunikacji miejskiej do dzielnicy Kamień, aby rozpocząć przedsięwzięcie od krótkiej prelekcji na temat „marszu śmierci” pod pomnikiem jego ofiar, który mieści się na terenie ośrodka MOSiR – u. Po chwili refleksji, zapaleniu znicza i wykonaniu pamiątkowych fotografii cała grupa udała się szlakiem turystycznym w kierunku Wielopola. Po drodze zatrzymano się przy tablicy, która przypomina o wydarzeniach w okolicy przysiółka Młyny, a jest elementem okolicznej ścieżki edukacyjnej. Następnie uczestnicy rajdu udali się w okolice pomnika nad rzeką Ruda w dzielnicy Wielopole, aby później zatrzymać się również obok monumentu przy stadionie MOSiR – u. Po zapaleniu zniczy i krótkiej dyskusji ekipa udała się jeszcze na okoliczny cmentarz komunalny, by odwiedzić pomnik ofiar okresu II wojny światowej, a także okresu powojennego. Później skierowano się na Plac Wolności, gdzie zakończono całe przedsięwzięcie, a uczestnicy udali się do domów.

 

IV Rajd Szlakiem „Marszu Śmierci”, którego uczestnikami są głównie członkowie społeczności Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 10 w Rybniku, to wydarzenie, które może być uzupełnieniem Modlitewnych Marszy Pamięci (odbywają się w naszym mieście od wielu lat). W tej cyklicznej uroczystości biorą udział przedstawiciele władz miasta, wielu stowarzyszeń, a także liczne delegacje. Robert Furtak zaprasza swoich podopiecznych – uczniów szkoły podstawowej – aby i kilkunastoletnie dzieci miały możliwość dowiedzieć się o wydarzeniach ze stycznia 1945 roku. Wydaje się, że forma przedsięwzięcia (pieszy rajd) jest tutaj adekwatna do wieku większości uczestników, a ważne jest również to, że oprócz poznawania historii uczniowie spędzają aktywnie czas, no i wspomniany marsz może być jedną z form promocji turystyki pieszej po ziemi rybnickiej. Jak zaznacza pomysłodawca rajdu, cieszy fakt, że po raz kolejny pojawiła się grupa chętnych dzieci, a także rodzice i gimnazjaliści, którzy poświęcili czas na „lekcję historii w terenie”.

 

Póki co uczestnicy tegorocznego marszu już planują kolejną – piątą – edycję imprezy.

 

Tekst: Robert Furtak (ZSzP 10)