Obrady kapituły "Mam 6 lat"

Blisko osiemset prac przysłano na tegoroczną edycję konkursu „Mam 6 lat” w województwie śląskim. 5 marca pod przewodnictwem śląskiego kuratora oświaty Stanisława Fabera, obradowała kapituła wojewódzka konkursu.

 

Oceniono 22 projekty wyłonione spośród wszystkich zgłoszonych. W obradach udział wzięła dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tychach Izabela Rodak, Justyna Wojciechowska z Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, Magdalena Warchala dziennikarka Gazety Wyborczej, dyrektor Biblioteki Śląskiej prof. Jan Malicki oraz prof. Marek Walancik reprezentujący Wyższą Szkołę Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

 

Konkurs „Mam 6 lat” zorganizowany po raz drugi przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, skierowany został do rad rodziców w publicznych i niepublicznych przedszkolach i szkołach podstawowych. Po raz pierwszy w tym roku oceniane są także prace w trzeciej kategorii - uczniów, którzy rozpoczęli naukę w wieku 6 lat. Celem przedsięwzięcia jest upowszechnianie najciekawszych form aktywności rad rodziców umożliwiających przyjazną adaptację dzieci 6-letnich do edukacji szkolnej oraz promowanie umiejętności, jakie najmłodsi nabywają w szkole.

 

Autorzy wyróżnionych przez kapitułę wojewódzką 9 prac (po trzy w każdej kategorii) wraz z dyrektorami szkół i przedszkoli będą uczestnikami Gali Wojewódzkiej, która odbędzie się 18 marca w Bibliotece Śląskiej w Katowicach. W trakcie uroczystości przyznane zostaną również honorowe tytuły „Przyjaciele sześciolatka” samorządom, w których jest najwyższy odsetek uczniów sześcioletnich w klasie pierwszej. Najlepiej ocenione prace zostaną przesłane do Ministerstwa Edukacji Narodowej i wezmą udział w etapie ogólnopolskim konkursu. Gali Finałowa odbędzie się w Warszawie i planowana jest na 11 kwietnia 2013 r.

 

Najwyżej ocenione prace na etapie regionalnym:

 

Kategoria Rad Rodziców w przedszkolach
Przedszkole nr 15 w Rybniku „Przyjaźnie z przedszkola do szkoły”- prezentacja
• Przedszkole Publiczne we Wrzosowej „Cieszę się, że będę uczniem” – prezentacja
• Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wieszczętach (gmina Świętoszówka) - film

 

Kategoria Rad Rodziców w szkołach
• Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Skoczowie „Szkoła w przyjaźni z sześciolatkiem” prezentacja
• Szkoła Podstawowa nr 13 im. Tadeusza Kościuszki w Chorzowie – prezentacja
• Szkoła Podstawowa nr 42 w Sosnowcu „Sześciolatek w szkole” – film

 

Kategoria uczniów
Inez Nietrzpiel – uczennica klasy I Szkoły Podstawowej nr 24 im. Leona Kruczkowskiego w Rybniku „Coś Wam powiem” – film
• Filip Woldan – uczeń III klasy w Zespole Szkół w Kłomnicach „Szkolny pamiętnik Filipa” – praca literacko-plastyczna
• Klasa III c ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kaletach „Gwiazdy na start” - film.