O karnawałowych zwyczajach w chwałowickiej SP 13

Ciekawym zwieńczeniem minionego karnawału był IV Międzyszkolny Konkurs „W kręgu zwyczajów i obrzędów”, który odbył się na początku lutego br. w Szkole Podstawowej nr 13 im. Bohaterskich Harcerzy Rybnika – Chwałowic. W rywalizacji wzięło udział osiem trzyosobowych zespołów dzieci z klas IV – VI reprezentujących rybnickie „podstawówki”.

 

 

Jak na karnawał przystało, uczestnicy konkursu pojawili się ubrani w stroje, które doskonale nadawały się na bal czy szkolną dyskotekę karnawałową. Ponadto każda drużyna przygotowała specjalną pracę plastyczną (miała przedstawiać dowolny zwyczaj związany z okresem od Bożego Narodzenia do rozpoczęcia Wielkiego Postu). O odpowiednią atmosferę zadbały również organizatorki przedsięwzięcia, panie Brygida Skowronek (nauczycielka języka polskiego w SP 13) oraz Urszula Dziewior (katechetka w chwałowickiej „Trzynastce”), które przygotowały okolicznościowe dekoracje sali. Ponadto ze specjalną „noworoczną szopką szkolną” wystąpili chwałowiccy trzecioklasiści, a dodatkowo na wszystkich uczestników, opiekunów drużyn oraz zaproszonych gości czekały smaczne pączki (skojarzenie z tzw. Tłustym Czwartkiem było tutaj jak najbardziej na miejscu!).

 

Rywalizujące drużyny musiały zmierzyć się z różnorodnymi zadaniami. Była więc krzyżówka, magiczny kwadrat, okolicznościowe puzzle czy zadania dotyczące wylosowanych rekwizytów. Pojawiły się również nieco trudniejsze konkurencje, gdzie dzieci musiały dopasować najważniejsze święta do dat dziennych i umieścić wspomniane informacje na „osi czasu”, a także tekst do uzupełnienia, który nawiązywał do – często zapomnianych, albo mało popularnych – zwyczajów i tradycji okresu karnawału. Trzeba przyznać, że ze wszystkimi zadaniami uczniowie poradzili sobie doskonale!
Skoro był to jednak konkurs to po zakończeniu wszystkich konkurencji podsumowano punkty zdobyte przez poszczególne ekipy, a na zakończenie wręczono specjalne nagrody dla członków trzech czołowych drużyn, no i drobne upominki pozostałym uczestnikom rywalizacji.

 

Najlepszą okazała się reprezentacja Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 9, która wyprzedziła drużyny ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz SP nr 34. Powody do zadowolenia mieli również gospodarze, którzy wystawili drużynę niejako poza konkursem (dzieci brały udział we wszystkich konkurencjach, ale uzyskane rezultaty nie były brane pod uwagę przy klasyfikacji końcowej), ale wynik osiągnięty przez uczniów z chwałowickiej „Trzynastki” dałby im III miejsce (reprezentanci miejscowej szkoły oraz SP 34 zdobyli po 41 punktów). Dziewczynki tworzące reprezentację chwałowickiej SP 13 otrzymały więc również okolicznościowe upominki, no i dyplom za uzyskaną lokatę na najniższym stopniu podium w rywalizacji!

 

Tegoroczny konkurs stanowił już czwartą edycję przedsięwzięcia pod hasłem „W kręgu zwyczajów i obrzędów”, które jest organizowane przez wspomniane wcześniej nauczycielki z SP 13 w Rybniku - Chwałowicach, a więc Brygidę Skowronek oraz Urszulę Dziewior. Za każdym razem tematyka zadań dotyczy innego okresu z kalendarza. Tym razem dzieci musiały wykazać się wiedzą na temat tradycji związanych z okresem karnawału, ale we wcześniejszych latach zgłębiano tajniki obrzędowości z okresu Wielkiego Postu i Wielkanocy, czasu dożynek i świąt jesiennych (do dnia św. Marcina), a także okresu Adwentu i Bożego Narodzenia.

 

Pomysłodawczynie konkursu już planują kolejną edycję, która odbędzie się w kolejnym roku szkolnym, a będzie to już piąty – a więc jubileuszowy – Międzyszkolny Konkurs „W kręgu zwyczajów o obrzędów”.

 

Tekst: SP 13

 

IV Międzyszkolny Konkurs „W kręgu zwyczajów i obrzędów”

 

IV Międzyszkolny Konkurs „W kręgu zwyczajów i obrzędów”