Narodowe Czytanie w rybnickim Tyglu

5 września 2014 r. w ramach akcji Narodowego Czytania młodzież, nauczyciele i pracownicy administracji Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku przez 6 godzin czytali Trylogię H. Sienkiewicza.


Narodowe czytanie rozpoczęła pani dyrektor Grażyna Kohut lekturą „Ogniem i mieczem”. W słowie wstępnym podkreśliła, że dobra literatura, tak jak i szkoła, spełnia trzy podstawowe funkcje - uczy, bawi i wychowuje. Następnie wybrane fragmenty „Ogniem i mieczem”, „Potopu” oraz „Pana Wołodyjowskiego” czytali na przemian uczniowie i pracownicy „Tygla”, w sumie 35 osób. Impreza miała ciekawą oprawę graficzną, dzięki której słuchacze mogli oglądać kreacje aktorskie najpopularniejszych bohaterów dzieła Sienkiewicza, a uczestniczyło w niej kilkanaście klas Technikum i ZSZ, dyrekcja oraz liczna grupa nauczycieli i pracowników administracji. Czytaniu towarzyszyła wyjątkowa atmosfera zaangażowania i zainteresowania ze strony wykonawców jak i słuchaczy. Podstawowym celem przedsięwzięcia była popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. 

 

Wspólne czytanie połączyło pokolenia, będąc jednocześnie dla wszystkich zabawą i pożytkiem, przyjemnością i nauką.

 

Ze wszech miar udana impreza z pewnością na trwałe zagości w kalendarzu imprez szkolnych, tym bardziej, że, jak ogłosił prezydent Bronisław Komorowski , w przyszłym roku Narodowe Czytanie poświęcone będzie "Lalce" Bolesława Prusa.

 

Tekst: ZST