„MY NIE GRYZIEMY!”

7 maja do Szkoły Podstawowej nr 23 w Rybniku-Niewiadomiu przyjechał niezwykły tir…, a właściwie legendarna amerykańska ciężarówka Freightliner. Wzbudziła sensację wśród dzieci i młodzieży! Okazało się, że taką ciężarówką po całym kraju podróżują podopieczni fundacji Ewy Naworol „MY NIE GRYZIEMY”, czyli pieski!

„Z miłości do dzieci. Z miłości do zwierząt. Jesteśmy dla Was” – to motto ogólnopolskiej akcji edukacyjnej dla dzieci i młodzieży o nazwie „MY NIE GRYZIEMY”, której celem jest pokazanie wychowankom, jak bezpiecznie obcować ze zwierzętami. Fundacja Ewy Naworol uświadamia dzieciaki, że każde ich zachowanie budzi określoną reakcję u zwierzęcia, które może stać się agresywne, gdy zostanie sprowokowane.

 

W czasie warsztatów profilaktycznych, prowadzonych przez panie z fundacji na naczepie tira (!), dzieci uczyły się, jak zapoznać się z psem, czym karmić zwierzę, jak się zachować w sytuacji zagrożenia pogryzieniem przez psa i jak pomóc zwierzęciu, które na naszych oczach straci przytomność. Przy okazji dowiedziały się, na czym polega praca w schronisku dla zwierząt oraz co zrobić, by adoptować zwierzaka.

 

Spotkanie było bardzo owocne. Dzieci żywo reagowały na dwa pieski, które cierpliwie znosiły ich obecność, dawały się głaskać i chętnie się bawiły. Pokazywały dzieciakom, że w zamian za serce od zwierzaka też otrzymamy serce. Uświadamiały, że pies nie jest zabawką, którą można wyrzucić, gdy nam się znudzi. Zwierzę w domu to nowy członek rodziny, o którego trzeba dbać i bardzo go kochać.

 

Bardzo dziękujemy Paniom z fundacji za przeprowadzenie wspaniałych warsztatów, które nauczyły nasze dzieci o wiele więcej, niż niejedna lekcja w klasie.

 

Tekst: Anna Lapman (nauczyciel języka polskiego)

 

my nie gryziemy 1

my nie gryziemy 2

my nie gryziemy 3