„Młodzi Przedsiębiorcy – Krok po Kroku” - projekt Comenius w ZSEU

W dniach 12.11-17.11.2012 r. Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych gościł młodzież przybyłą wraz z opiekunami ze szkół partnerskich uczestniczących w projekcie Comenius „Młodzi Przedsiębiorcy – Krok po Kroku”, który jest częścią programu “Uczenie się przez całe życie”, w całości finansowanego przez Unię Europejską.

Celem projektu, realizowanego w latach 2012-2014, jest stworzenie wirtualnej firmy, którą uczniowie będą mogli w przyszłości przekształcić w prawdziwą.

 

Spotkanie w Rybniku było pierwszym w ramach projektu, a uczestniczyli w nim dyrektorzy, koordynatorzy i uczniowie ze szkół w Karlovacu (Chorwacja), Huittinen (Finlandia), Pitesti (Rumunia) i Samsun (Turcja).

 

Pierwszego dnia goście zostali powitani przez dyrektor ZSE-U Panią Urszulę Warczok i szkolnego koordynatora projektu Panią Annę Bartoniek-Lewandowską, a następnie uczestniczyli w lekcjach pokazowych, zwiedzili również szkołę. Nasi partnerzy z zagranicy byli zachwyceni bazą dydaktyczną oraz sposobem prowadzenia lekcji przez nauczycieli ZSE-U. Tego samego dnia w auli szkolnej odbyła się konferencja otwierająca projekt. Wśród zaproszonych gości znaleźli się Pan Andrzej Wojaczek - Przewodniczący Rady Miasta, Pani Katarzyna Fojcik - Naczelnik Wydziału Edukacji oraz przedstawiciel Rady Rodziców przy ZSE-U.

 

W kolejnych dniach trwały intensywne prace nad projektem, w wyniku których młodzież przedstawiła kilka ciekawych pomysłów na produkty, które mogłaby wytwarzać ich firma. W trakcie warsztatów projektowych, dzięki spotkaniu z panem Karolem Cieciorem z Cukierni U Janusza (absolwentem ZSE-U) oraz panem Marcinem Kuczerą z firmy Leon, uczniowie mieli okazję dowiedzieć się jak wygląda działalność firmy od strony, która na co dzień jest niewidoczna dla wielu osób.

 

W ramach wizyty goście zwiedzili Rybnik, po którym oprowadzili ich uczniowie ZSE-U. Udali się również do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, Muzeum Zamkowego w Pszczynie, Krakowa i Kopalni Soli w Wieliczce.

W ostatnim dniu odbyło się podsumowanie spotkania, na którym goście i gospodarze podzielili się wrażeniami z wizyty. Uczniowie zawarli wiele przyjaźni, o których mogą świadczyć łzy wylane podczas pożegnania.

 

Okazja do spotkania nadarzy się w maju przyszłego roku, kiedy to odbędzie się kolejne spotkanie projektowe, tym razem w Finlandii.

 

Tekst: ZSEU


 comenius