Międzyszkolna Liga Języka Angielskiego

Dobiegła końca VI edycja „Międzyszkolnej Ligi Języka Angielskiego” organizowana przez Gimnazjum Dwujęzyczne nr 17 w Zespole Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich w Rybniku objęta honorowym patronatem Dyrektora Delegatury w Rybniku Kuratorium Oświaty w Katowicach.


Konkurs składał się z 5 etapów (4 pisemne oraz finał ustny).

 

Etapy pisemne odbyły się w trakcie dwóch „podwójnych” zjazdów:
- 12 marca 2013 r. (gramatyka i słownictwo)
- 4 kwietnia 2013 r. (rozumienie ze słuchu i czytanie ze zrozumieniem).

 

Finał ustny – 26 kwietnia 2013 r.

 

W tej edycji do rywalizacji w zakresie znajomości języka angielskiego zaproszono tych uczniów klas trzecich gimnazjów, którzy w roku szkolnym 2012/2013 ani w latach poprzednich nie awansowali do III etapu Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Angielskiego organizowanego przez Śląskiego Kuratora Oświaty. Stworzono więc dogodniejszą okazję do rozwinięcia i sprawdzenia umiejętności językowych również tym gimnazjalistom, którzy w konkursie przedmiotowym mieli „mniej szczęścia”.

 

Tegoroczna edycja zgromadziła rekordową ilość uczestników z 7 powiatów – do konkursu zgłoszono 62 osoby. Przystąpiło 61 gimnazjalistów z 19 szkół: Rybnik (G1, G2, G3, G7, G10, G12, G18, Urszulanki), Czerwionka-Leszczyny (G1, G2), Gaszowice, Żory (G1, G4), Wodzisław Śląski (G2), Radlin (G1, G2), Nędza, Knurów (G1), Zebrzydowice (powiat cieszyński).

 

Uczniowie Gimnazjum Dwujęzycznego nr 17 w Rybniku – jako gospodarze – tradycyjnie nie biorą udziału w rozgrywkach (pomagają w sprawach organizacyjnych, prowadzą finał oraz wchodzą w skład jury).

 

Do finału awansowały 22 osoby, a 20 przystąpiło. Byli to przedstawiciele następujących szkół: G1, G2,  G7, G12 i Gimnazjum Sióstr Urszulanek w Rybniku, G1 i G2 w Czerwionce-Leszczynach, G1 i G4 w Żorach, G2 w Wodzisławiu Śląskim, G2 w Radlinie, G1 w Knurowie, Gimnazjum w Nędzy.

 

Tym razem finał miał formę inscenizowanej rozmowy kwalifikacyjnej w toku ubiegania się o roczne stypendium na naukę w angielskiej szkole średniej. Występ każdego uczestnika składał się z 2 części: przygotowanej w domu autoprezentacji oraz wypowiedzi na wylosowany temat (losowano spośród 15 tematów, które finaliści poznali wcześniej). W przerwie rozgrywek goście mogli porozmawiać z Mateuszem Diakiem – absolwentem Gimnazjum Dwujęzycznego nr 17 w Rybniku (obecnie uczniem I LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Powstańców Śląskich w Rybniku), który pomyślnie przeszedł rekrutację w The HMC Projects in Central and Eastern Europe i we wrześniu – w ramach otrzymanego stypendium – rozpocznie roczną edukację w szkole średniej w Edynburgu.

 

Laureaci:
I miejsce: Radosław Szyk z Gimnazjum  nr 2 im. Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata w Czerwionce-Leszczynach
II miejsce: Nicol Dardzińska z Gimnazjum w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Nędzy
III miejsce: Katarzyna Czerwińska z Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Żorach  
IV miejsce: Karolina Kołodziej z Gimnazjum Sportowego nr 2 im. św. Jadwigi Królowej Polski w Rybniku
V miejsce: Karolina Szulik z Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 7 im. Czesława Miłosza w Rybniku
VI miejsce: Marta Opalińska z Gimnazjum Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej w Rybniku.

W każdej z dotychczasowych edycji laureatem I miejsca został uczeń innej szkoły.

Konkurs organizowany przez Gimnazjum Dwujęzycznym nr 17 w Rybniku umożliwia gimnazjalistom sprawdzenie nie tylko swojej znajomości gramatyki, słownictwa czy umiejętności czytania ze zrozumieniem – to jedna z nielicznych imprez w regionie, gdzie można rywalizować z rówieśnikami także w zakresie rozumienia ze słuchu i mówienia. Tegoroczna formuła części ustnej – wypowiedź w ramach inscenizowanej rozmowy kwalifikacyjnej – dała uczestnikom szansę zaprezentowania zarówno biegłości w obcojęzycznej mowie, jak i swojej osobowości.

 

Pomysłodawczynią przedsięwzięcia jest nauczycielka języka angielskiego w Gimnazjum Dwujęzycznym nr 17 w Rybniku, Ewa Gatnar, a w organizacji konkursu wspierają ją koleżanki po fachu – Marzanna Bogusz i Zuzanna Pasierbek.

 

Tekst: G 17


VI MLJA