„Mechanik” z Białą Wstążką

W niedzielę 24 listopada w galerii Focus Mall odbyła się 4 kampania „Białej wstążki”, której  organizatorami byli uczniowie Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. T. Kościuszki.

W poprzednich latach akcje były przeprowadzone przez nich na terenie szkoły, a także w rybnickich gimnazjach w których edukowali swoich młodszych kolegów w temacie kampanii propagowanej w Polsce od 2011 polegającej na zdecydowanym sprzeciwie dotyczącym jakiejkolwiek przemocy, a w szczególności przemocy mężczyzn wobec kobiet.

 

Tegoroczna akcja, która została objęta patronatem przez Prezydenta Miasta Rybnika została zmodyfikowana przez młodzież, która „wgryzając się” w ten temat uznała, że współcześnie przemoc jest wszechobecna i dotyka zarówno kobiet, mężczyzn i dzieci. Swoją kampanię zatytułowała „Porozumienie bez przemocy”. Podczas happeningu w galerii handlowej uczniowie „Mechanika” informowali o idei kampanii, przedstawili wiele wspaniale wykonanych prac uczniowskich, związanych z tematem akcji, zaprezentowali własny film autorstwa ucznia klasy pierwszej Aleksa Meredyka dotyczący tematyki przemocy w którym udział wzięły jego koleżanki i koledzy ze szkoły. Film przeplatał się z poruszającą prezentacją multimedialną nt. przemocy, przygotowaną także przez organizatorów. Głównym punktem programu tego dnia było dokonanie wpisów do Księgi Ambasadorów Białej Wstążki, do której jako pierwszy wpisał się Dyrektor Zespołu Szkół Mechaniczno – Elektrycznych – Marek Holona, a tuż po nim Zastępca Prezydenta Miasta – Joanna Kryszczyszyn. W dalszej części wpisów licznie dokonali uczniowie „Mechanika” i goście galerii Focus Mall Rybnik. Wśród osób, które poparły szkołę własnym nazwiskiem byli też sportowcy z Żużlowego Klubu Sportowego ROW Rybnik, z Prezesem Krzysztofem Mrozkiem na czele. Podczas imprezy młodzież w swoim proteście przygotowała bardzo atrakcyjny program artystyczny, gdzie Karolina Słomka wraz z koleżankami z zespołu Furio wykonały piękne pokazy taneczne, a uczniowie zaprezentowali sztukę samoobrony. Były też pokazy sztuk walki i taniec zwany „pop ping” w wykonaniu Gabriela Rózgi.

 

Podsumowując kampanię cieszy nie tylko fakt, że młodzi ludzie włączają się w tak istotne dla nas wszystkich akcje, ale to, że ich działanie „uskrzydla” i daje nadzieję na lepsze jutro.

 

Tekst: Marek Holona (ZSME)