Matematyczne święto w „Powstańcach”

Turniej „1 z 10”, konkurs na plakat matematyczny, wykłady w języku angielskim, układanie kostki Rubika czy turniej szachowy – to tylko niektóre atrakcje, jakie zostały przygotowane z okazji Święta Matematyki w Zespole Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich w Rybniku.

W pierwszym Turnieju Szachowym o Puchar Dyrektora Szkoły wzięło udział 36 zawodników z gimnazjum i liceum. Każdy rozegrał 7 rund po 30 minut. Najlepszy okazał się Bartosz Wiszniowski z klasy IIIB (gimnazjum) i to on odebrał z rąk dyrektora główną nagrodę. Drugie miejsce i srebrny medal otrzymał Sebastian Skulski z klasy IIA (gimnazjum). Trzeci był Paweł Wojaczek z 3e (liceum). W organizacji turnieju pomogli Tomasz Dziodzio i jego córka Angelika z Miejskiego Klubu Szachowego.

 

Uczestnikami matematycznego turnieju „1 z 10” byli przedstawiciele drugich klas licealnych o profilach humanistycznych i biologiczno-chemicznym. Pytania przygotowane przez Halinę Czech oraz Gabrielę Chomicką dotyczyły zagadnień z zakresu matematyki ze szkoły podstawowej, gimnazjum oraz liceum. Pierwsze miejsce w konkursie zajął Andrzej Szpak z 2a, drugie – Angelika Kowol z 2c, a trzecie – Karolina Marszałek z 2c.

 

W konkursie na plakat matematyczny zwyciężyła Natalia Szołtysek z 1a, z pracą dotyczącą Złotego Podziału. Drugi był projekt Pawła Tumasa i Mateusza Kawuloka z 2e. Trzecie miejsce ex aequo zajęły Natalia Gołowacz z 1d i Klaudia Wysiadecka z 2f. Prace oceniali Tadeusz Chrószcz, Maria Mrozek, Dariusz Wantulok i Adam Doliba (przewodniczący jury).

 

Wykłady z matematyki dla uczniów liceum poprowadziła dr Iwona Nowak z wydziału matematyki stosowanej na Politechnice Śląskiej. Pierwszy wykład nosił tytuł „Is the ball always round? Metric and metric spacies”, a drugi dotyczył liczby pi. Oba były wygłoszone w języku angielskim. Dr Nowak przyjechała do I LO na zaproszenie Katarzyny Hlubek.

 

W zawodach w układaniu kostki Rubika najszybszy okazał się Adam Gottscholl z 3d, który potrzebował niespełna 18 sekund na ułożenie całości. Zaledwie 0,02 sek. wolniejszy okazał się Szymon Śliwiński z 2f. W sumie kostkę Rubika ułożyło 25 uczniów naszej szkoły. Za konkurs byli odpowiedzialni Maciej Boczarski i Kacper Plisz z 2b oraz Szymon Śliwiński z 2f.

 

Koordynatorem Święta Matematyki w Zespole Szkół nr 1 im. Powstańców Śl. była nauczycielka Aleksandra Wolny-Kowalska. W organizację imprezy włączył się cały zespół przedmiotowy matematyków, a nagrody dla uczestników konkursów ufundowała Rada Rodziców.

 

Tekst: ZS 01