Kucharze i kelnerzy z rybnickiego ekonomika podbijają Chorwację

Specjalnie dla młodzieży ZSE-U w Rybniku realizowany jest kolejny projekt Unii Europejskiej we współpracy ze Szkolą Gastronomiczną w Biograd na Moru (Chorwacja).

 

W projekcie tym bierze udział 14 uczniów (10 kucharzy i 4 kelnerki), którzy od września brali udział w przygotowaniu kulturowym, pedagogicznym i językowym a 16 maja wyjechali do Chorwacji.

 

6 czerwca br. uczestnicy projektu unijnego „Jak oni to robią? – Gastronomia i hotelarstwo w Hiszpanii i Chorwacji” – wzięli udział w międzynarodowym festiwalu "Biogradski Stol 2014". Festiwal oficjalnie otwiera sezon turystyczny w Chorwacji. W tym roku uczestniczyło w nim ponad 35 tys. ludzi. Młodzież rybnicka z dużym zaangażowaniem reprezentowała swoja szkołę, a podczas przygotowań spisała się na medal. Uczniowie samodzielnie przygotowywali zapotrzebowanie, później zakupy ,a kolejnego dnia (w piątek) pracowali w pocie czoła od rana do bardzo późnych godzin wieczornych przygotowując nasze tradycyjne potrawy. W dniu festiwalu wydali ponad 100 szt. szpajzy, 80 l żurku śląskiego i ponad 1000 pierogów (było co lepić:). Zainteresowanie stoiskiem obsługiwanym przez uczniów ekonomika było ogromne. Oprócz ciężkiej pracy nasi kucharze i kelnerki także wypoczywają i poznają urokliwe miejsca i zakątki tego egzotycznego kraju. Jedną z takich wypraw był rejs statkiem na wyspę Kornati. Z panią przewodnik zwiedzili Park Narodowy Telaśćica oraz podziwiali niesamowite klify .Na pokładzie statku załoga przygotowała im posiłek piracki oraz zorganizowała zabawy.

 

Można słusznie powiedzieć, że uczniowie z rybnickiego ekonomika godnie promują nie tylko swoją szkołę, ale także miasto z którego pochodzą.

 

Tekst: ZSEU