Kolejny sukces mechatroników z rybnickiego "Tygla"

20.04.2013r. w Bratysławie odbył się XIV Międzynarodowy Turniej Robotów ISTROBOT 2013. W stawce 60 robotów ze Słowacji, Czech, Niemiec i Polski rywalizowało 8 robotów z Zespołu Szkół Technicznych.

 

III miejsce w kategorii FreeStyle zajęli uczniowie klasy III Tm - Dawid Harazim i Mateusz Martuszewski. Ponadto Maciej Aleksandrowicz z klasy I Tm zakwalifikował się do finału kategorii LineFollower pokonując z jedenastym czasem tor z przeszkodami.

 

Reprezentację Szkoły stanowili uczniowie klasy I, II i III mechatronicznej przygotowujący się w ramach Koła Robotów Mobilnych pod opieką mgr inż. Piotra Tokarza.

Zawody robotów w Bratysławie były rozgrywane w czterech kategoriach. Uczniowie ZST startowali w kategoriach MicroMouse, LineFollower oraz FreeStyle.

 

Robot MEDIGO - wykonany przez Maćka - zbudowany w oparciu o podzespoły LEGO Mindstorms NTX uzyskał najlepszy czas wśród konstruktorów tego typu robotów. Zadaniem jego było pokonanie trasy z przeszkodami. Robot Thunderbolt wykonany przez Dawida to elektroniczny, programowalny quadrokopter – latający pojazd z czterema silnikami. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom i zdobytemu doświadczeniu to kolejny robot młodych mechatroników, w którym wykorzystano nowe technologie. Quadrokopter to miniaturowy wiropłat umożliwiający bardzo stabilny lot z dodatkowo możliwością przekazywania transmisji obrazu on-line lub tworzenia dokumentacji fotograficznej. Pierwszy etap uczniowie Zespołu Szkół Technicznych już wykonali – robot lata, teraz przyszła kolej na transmisję obrazu. Mamy nadzieję, iż młodzi konstruktorzy z Technikum nr 1 w Zespole Szkół Technicznych w Rybniku udowodnili, że dokonali właściwego wyboru kierunku kształcenia i w przyszłości będą świetnymi technikami mechatronikami.

 

Obecnie drużyna ZST przygotowuje się już do kolejnych zawodów licząc na rozwój umiejętności i dalsze sukcesy.

 

Tekst: ZST


isorobot 2013