KINOMANIAK - finał

Już po raz siódmy młodzież z rybnickich szkół ponadgimnazjalnych wzięła udział w Konkursie Wiedzy o Filmie „Kinomaniak”, który odbył się 30 listopada w Zespole Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich. Pytania dotyczyły filmów współczesnych od 1990 roku.

 

Do rywalizacji przystąpiły 32 pary z 7 rybnickich szkół: I LO im. Powstańców Śl., II LO im. A. Frycza-Modrzewskiego, V LO, Zespół Szkół Technicznych, Zespół Szkół Budowlanych, Zespół Szkół Mechaniczno- Elektrycznych i Zespół Szkół nr 5 im. J. Rymera.

 

Wpierw młodzież zmierzyła się z testem pisemnym, a następnie została zaproszona na projekcję filmu. Po niej cztery najlepsze pary wzięły udział w części finałowej, w której pytania zadawali członkowie jury: Monika Wieczorek (filmoznawca), Mirosław Ropiak (Klub Filmu Niezależnego) oraz Adam Doliba (organizator konkursu, nauczyciel w I LO). Najlepsze pary zmierzyły się również z muzyką filmową. Trzeba było odgadnąć, z jakiego filmu pochodzi dany fragment muzyczny. Problemów nie sprawiły motywy przewodnie filmów „Jesteś Bogiem”, „8 mila” czy „Skyfall”. Nieco gorzej było z filmami „Młodzi gniewni” czy „Kevin sam w domu”. Ponadto zadaniem finalistów był udział w kalamburach – jedna osoba z pary musiała w minutę pokazać swojemu partnerowi tytuł wylosowanego filmu. Dużo zabawy było przy pokazywaniu tytułów „Zabójcze ciało” czy „Dzikość serca”. Ostatecznie po części pisemnej i finałowej najwięcej punktów zebrała drużyna złożona z dziewczyn z dwóch różnych szkół – Agnieszka Chorab (I LO) i Anna Jodłowska (II LO). Obie dziewczyny uczestniczą w zajęciach koła filmowego prowadzonego w Młodzieżowym Domu Kultury. Drugie i trzecie miejsce wywalczyły zespoły z II LO – Dorota Kośka i Katarzyna Nawrot oraz Zuzanna Mańka i Dominika Osuch. Tuż za podium uplasowali się chłopcy z I LO – Filip Oleś i Mateusz Kowol.

 

Śmiało więc można stwierdzić, że tegorocznego „Kinomaniaka” zdominowały dziewczyny!

 

Więcej na stronie http://lo1.hostersi.pl/newpage/news.php?readmore=416

 

Tekst: Adam Doliba (ZS 1)