JuFeNaliów ciąg dalszy. Kolejni absolwenci I LO w Rybniku spotkali się z uczniami.

Za nami kolejne spotkania w ramach Jubileuszowego Festiwalu Nauki – JuFeNalia 2017/2018, organizowanego w I Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Śląskich w Rybniku z okazji 95-lecia szkoły.

 

Przypomnijmy, że jako pierwsi mury „Powstańców” odwiedzili dziennikarz Adam Giza, projektantka Izabela Dera i dr hab. inż. Krzysztof Gromysz (prof. Pol. Śl.).

http://zs1.rybnik.pl/tag/jufenalia

 

Kolejnym gościem w ramach Jubileuszowego Festiwalu Nauki był redaktor naczelny „Dziennika Zachodniego” oraz „Strefy Biznesu”, Marek Twaróg. Poprowadził on wykład pt. „Era fake news, czyli w co wierzyć?”, który poruszał znaczący w dzisiejszych czasach temat manipulacji medialnej.

Marek Twaróg

 

Następnie do I LO z wykładem „Moje przygody z lataniem” przybył Wiesław Dziuba, były pilot PLL LOT i kapitan samolotów Boeing 767. Opowiedział on o swoim życiu, pracy i pasji modelarstwa. Gość zaprezentował na zdjęciach swoje modele samolotów, dzięki którym zdobył w mistrzostwach świata modeli sterowanych mechanicznie brązowy medal indywidualnie i złoty drużynowo.

Wiesław Dziuba

Fot.Mateusz Pawela

 

Absolwentem „Powstańców” jest również dr hab. nadzw. Andrzej Myśliwiec. Specjalista fizjoterapii poprowadził uczniów przez treści dotyczące zdrowia, podejmując temat „Jak żyć bez bólu kręgosłupa?”. Był to wykład interesujący przede wszystkim dla klas biologiczno-chemicznych.

Andrzej Myśliwiec

Fot.Jakub Bednarczyk

 

Z kolei dr inż. Rafał Wachnik, Naczelnik Departamentu Bezpieczeństwa Kolejowego Wydziału ds. Systemów Zarządzania i Monitorowania, poprowadził w murach swojej byłej szkoły wykład pt. „Transport kolejowy - najbezpieczniejsza forma masowego transportu lądowego”. Pokazał on m.in. kilka filmów na temat głównego czynnika powodującego wypadki na kolei, czyli ludzi – w samochodach oraz pieszych.

Rafał Wachnik

 

Dr inż. Maciej Lipiński, pracownik Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Genewie, poprowadził wykład pt. „Od bozonu Higgsa do neutrino i antymaterii, czyli co i jak badamy w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN”. Opowiadał o plusach jego pracy wraz z osobami, pochodzącymi niemal z całego świata i zachęcał do wzięcia udziału w programach edukacyjnych, przygotowanych specjalnie dla licealistów, studentów i absolwentów studiów.

Maciej Lipinski

 

Gościem I LO była także Ewelina Burzyk, przewodnicząca Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, która opowiedziała o intratnych i niszowych kierunkach studiów. Opowiadała również o swoich zainteresowaniach, ściśle związanych z nietypowymi kierunkami kształcenia. Wytłumaczyła czym jest archeologia biblijna, jak za pomocą ogromnego źródła wiedzy o starożytnych cywilizacjach jakim jest Pismo Święte, lokalizować i szukać antycznych pozostałości.

Ewelina Burzyk

Fot. Mateusz Pawela

 

Jubileuszowe spotkania z absolwentami szkoły będą odbywały się przez cały rok szkolny 2017/18.

 

Tekst: ZS1