Józef Pinior w I LO w Rybniku

W poniedziałek, 28 stycznia, w Zespole Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich, odbyło się spotkanie z senatorem Józefem Piniorem.

 

Pomysł zorganizowania takiego wydarzenia narodził się już we wrześniu ubiegłego roku, podczas nagrywania wywiadu do filmu „Powstańcy” z okazji jubileuszu I LO. Pan Pinior z entuzjazmem przyjął wówczas zaproszenie pani pedagog Barbary Zaparty – Piaseckiej i wykazał chęć spotkania z uczniami szkoły, do której sam kiedyś uczęszczał.

 

Tematyka i charakter tego spotkania kształtowały się na przestrzeni kilku ostatnich miesięcy, by wreszcie przerodzić się w pytanie: „Czy byt może być nieznośnie lekki?”, inspirowane książką Milana Kundery pt.: „Nieznośna lekkość bytu”. Pytanie to stało się tematem przewodnim całej rozmowy. Scenariusz oraz samo spotkanie przygotowały uczennice klasy 3a – Magdalena Mól i Aleksandra Zielonka wraz z panią profesor Joanną Miksztą, panią pedagog Barbarą Zaparty – Piasecką i panią psycholog Anną Rduch. W dyskusji wzięły udział 3 klasy humanistyczne – 1d, 2d i 3a, a pytania dotyczyły m.in.: filmu „80 milionów”, doświadczeń senatora związanych z życiem w Polsce w latach 80., wpływu, jaki ustrój polityczny ma na życie człowieka, książki Kundery oraz obecnej sytuacji młodego pokolenia.

 

Wieczorem tego samego dnia, w ramach DKF w Rybnickim Centrum Kultury, odbyła się projekcja filmu „80 milionów”, a po niej spotkanie z panem senatorem, w którym licznie uczestniczyli rybniccy widzowie.

 

Tekst: ZS 1