Języki - kluczem do sukcesu - Tydzień Języków Obcych w G4

W dniach 17-21 marca w Gimnazjum nr 4 w Rybniku miały miejsce obchody Tygodnia Języków Obcych pod hasłem "Języki - kluczem do sukcesu".

 

Obchody rozpoczęły się na początku lutego ogłoszeniem konkursów klasowych i indywidualnych. Kategorii konkursowych było kilka, a wśród nich konkurs klasowy na najlepszą makietę budowli Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Niemiec lub Włoch wylosowaną przez przewodniczącego klasy. Wśród kategorii indywidualnych znalazł się konkurs na pracę literacką (wiersz, piosenkę, itp.) zachęcającą do nauki języków obcych w języku angielskim, niemieckim lub włoskim. Były też konkursy na prace plastyczne zachęcające do nauki języków obcych, komiks pt. Around the World in English/ Deutsch/ Italiano oraz plastyczno-literackie pt. Tips for language learning success. Można też było przygotować pracę komputerową (prezentację PowerPoint lub blog) pt. Atrakcje turystyczne Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Niemiec lub Włoch.

 

W poniedziałek 17 marca rozpoczął się Tydzień Języków Obcych. W tym dniu na 3 godzinie lekcyjnej odbyła się audycja radiowa, w której przedstawiono harmonogram działań na cały tydzień oraz zorganizowano wystawę prac konkursowych na korytarzu szkolnym. Odbył się także po raz pierwszy w naszej szkole teleturniej Jeden z dziesięciu zorganizowany przez Samorząd Uczniowski. W teleturnieju wzięli udział przedstawiciele klas 2. Rozstrzygnięty został również konkurs klasowy na najlepszą makietę budowli Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Niemiec lub Włoch wylosowaną przez przewodniczącego klasy. Nauczyciele języków obcych wraz z przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego ocenili przygotowane przez uczniów prace. Pomysłów było wiele, a makiety jedna lepsza od drugiej. Uczniów obowiązywały kolory granatowy i żółty nawiązujące do kolorów flagi Unii Europejskiej.

 

Wtorek 18 marca upłynął w szkole jako dzień niemiecki. W tym dniu przeprowadzony został II Międzygimnazjalny Konkurs Tłumaczeniowy z języka angielskiego oraz niemieckiego. Patronat nad konkursem objął poseł pan Marek Krząkała. Na przerwach można było usłyszeć znane piosenki niemieckie. W tym dniu w naszej szkole obowiązywały kolory: czarny, czerwony i żółty, nawiązujące do kolorów flagi niemieckiej.

 

Środa 19 marca była dniem brytyjskim. W tym dniu uczniowie klas 1 wzięli udział w seansie filmowym zakończonym quizem. Zorganizowane zostało również Międzyklasowe Dyktando z Języka angielskiego w trzech różnych kategoriach: klas 1, 2 i 3. Po raz pierwszy w naszej szkole zorganizowany został również Konkurs Talentów pod hasłem Utalentowani G4, do którego zgłosiło się aż 18 zespołów. Zespoły rywalizowały ze sobą w tańcu, śpiewie, grze na instrumentach, malarstwie oraz umiejętnościach zręcznościowych. W tym dniu w naszej szkole obowiązywały uczniów kolory: czerwony, biały i granatowy, a na przerwach można było posłuchać piosenek angielskich.

 

Czwartek 20 marca był dniem włoskim. Odbyła się zatem krótka lekcja języka włoskiego przygotowana przez uczniów klasy 3 E. W lekcji wzięły udział klasy pierwsze. W tym dniu odbył się również Międzyklasowy konkurs wiedzy o Unii Europejskiej oraz dyktando z języka włoskiego. Uczniów obowiązywały kolory: zielony, biały i czerwony, a na przerwach słychać było utwory włoskie.

 

W piątek 21 marca odbyła się uroczysta akademia wraz podsumowaniem całego Tygodnia Języków Obcych oraz wręczeniem nagród zwycięzcom konkursów. Podczas akademii uczniowie klasy 3 E podsumowali działania przeprowadzone w trakcie całego tygodnia oraz zwrócili uwagę na to, jak ważna jest znajomość języków obcych w dzisiejszym świecie.

 

Koordynatorem całego Tygodnia Języków Obcych była nauczycielka języka angielskiego, pani Ewa Koszyk.

 

Tekst: G4