Jedenasta edycja Konkursu Wiedzy o Filmie „Kinomaniak”

W I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Powstańców Śląskich w Rybniku odbyła się jedenasta edycja Konkursu Wiedzy o Filmie „Kinomaniak”. Do rywalizacji przystąpiło 18 par z sześciu rybnickich szkół ponadgimnazjalnych (I LO, II LO, Zespół Szkół Technicznych, Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych, Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych, Zespół Szkół Budowlanych).

 

W pierwszej części konkursu uczniowie w parach rozwiązywali test, w którym można było zdobyć 50 punktów. Pytania dotyczyły filmów wyprodukowanych od 1990 roku. Uczestnicy zmierzyli się m.in. z oscarową krzyżówką. Musieli też uzupełnić tytuły o brakujące nazwy miast. Nie zabrakło także pytań zamkniętych i otwartych, typu:

Jakiego znanego artystę w filmie „Ostatnia rodzina” zagrał Andrzej Seweryn?

Co zamiast dłoni miał tytułowy Edward z filmu Tima Burtona?

Kto udzielił głosu bałwanowi Olafowi w polskiej wersji filmu „Kraina lodu”?

Kto w latach 90-tych XX wieku wcielił się w postać Jamesa Bonda?

Do flagi jakiego kraju nawiązują „Trzy kolory” w tytułach filmów Krzysztofa Kieślowskiego?

 

W części testowej najlepiej wypadł duet Kewin Szymik (ZSEU) i Ada Ryszka (I LO), który stracił tylko 1 punkt. Młodzi „kinomaniacy” nie rozpoznali jedynie kadru z Monicą Bellucci z filmu „Malena”. Do finału awansowali również Jakub Tetla i Monika Malinowska z ZST (42 pkt.), Zuzanna Murzyn i Klaudia Żymełka z II LO (41 pkt.), Leszek Komorowski i Szymon Gamrat z I LO (41 pkt.) oraz Magdalena Araszczuk i Natalia Mielimonka z I LO (41 pkt.).

 

Pięć ww. par z połową punktów wywalczoną w części testowej rozpoczęło grę o zwycięstwo w finale. W decydującej rozgrywce uczniowie musieli rozpoznać plakaty (m.in. „Dług” i „Pianista”), muzykę (m.in. „Evita” i „Pan Tadeusz”) czy fragmenty filmowe (m.in. „Siedem” i „Bękarty wojny”). Jedną z konkurencji były także tradycyjne kalambury (m.in. „Człowiek, który gapił się na kozy” i „Transformers”). Uczestnicy zabawy odpowiadali również na pytania za 1, 2 i 3 punkty oraz odgadywali nazwiska ludzi filmu po prezentacji ich krótkich biografii.

 

W ostatecznym rozrachunku laureatem konkursu został ubiegłoroczny zwycięzca Kewin Szymik. Tym razem rywalizował on w parze z Adą Ryszką, która rok temu była druga. Mieszany duet z „Ekonomika” i „Powstańców” zanotował imponujący wynik 45,5 pkt. Drugie miejsce obronili po części testowej Jakub Tetla i Monika Malinowska z 36 pkt. Na trzecim stopniu podium stanęli ex aequo Zuzanna Murzyn i Klaudia Żymełka oraz Leszek Komorowski i Szymon Gamrat. Obie pary uzbierały po 34,5 pkt. Stawkę finalistów zamknęły Magdalena Araszczuk i Natalia Mielimonka z dorobkiem 33,5 pkt.

 

Organizatorem konkursu od 11 lat jest miłośnik kina i nauczyciel w I LO, Adam Doliba. W tym roku do pracy w jury zaprosił on Mariolę Rak (prezes DKF Ekran) i Agnieszkę Chorab (laureatka jednej z poprzednich edycji „Kinomaniaka”).

 

Laureaci otrzymali liczne nagrody, w tym m.in. bilety do kina i teatru, książki o tematyce filmowej, płyty DVD czy długopisy z logo „Kinomaniaka”.

 

Sponsorami nagród w tegorocznej edycji konkursu byli: Rada Rodziców przy I LO w Rybniku, Dyskusyjny Klub Filmowy „Ekran”, Multikino, Teatr Ziemi Rybnickiej i Cinema City.

 

Tekst: Adam Doliba (ZS 1)

Kinomaniak 2016

Foto: Marta Brodawka