IX Finał konkursu „Przygoda z techniką”

W Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im.T.Kościuszki w Rybniku odbył się finał IX edycji konkursu wiedzy technicznej dla gimnazjalistów Rybnickiego Okręgu Przemysłowego pod patronatem Prezydenta Miasta Rybnika, Stowarzyszenia Elektryków Polskich oraz koncernu Tauron Dystrybucja.

W finale tegorocznej edycji wzięło udział 8 trzyosobowych zespołów z gimnazjów Radlina, Czerwionki-Leszczyn, Wodzisławia Śląskiego oraz Rybnika. Finał rozpoczął się napisaniem przez każdego z uczestników testu składającego się z 30 pytań obejmujących zagadnienia z mechaniki, elektryki, elektroniki oraz informatyki. Po napisaniu testu uczestnicy udali się na poczęstunek, a następnie zespołowo przystąpili do części praktycznej  mając do wykonania dwa proste zadania  jedno z mechaniki, a drugie z elektryki. Czas trwania każdego zadania wynosił 15 min. Po zmaganiach konkursowych uczestnicy zwiedzali szkołę zapoznając się z jej bogatą bazą dydaktyczną oraz możliwościami dalszego kształcenia w tej szkole, mogli także wziąć udział w specjalnie dla nich przygotowanych zajęciach m.in. z komputerowego wspomagania projektowania.

 

Przed wręczeniem nagród odbyło się podsumowanie projektu „Across Boarders” Leonardo da Vinci. W ramach tego projektu jesienią ubiegłego roku grupa 20 uczniów 3 klasy technikum kształcących się w zawodzie technik teleinformatyk wzięła udział w 4 tygodniowej praktyce zawodowej w Plymouth w Anglii. Podczas podsumowania każdy z nich otrzymał dokument Europass potwierdzający odbycie praktyki i nabycie umiejętności ułatwiających podjęcie pracy w swoim zawodzie.

W kategorii indywidualnej konkursu zwyciężył Karol Materzok z Gimnazjum nr 1 w Radlinie, drugie miejsce zajął Wojciech Kubis z Gimnazjum nr 1 w Rybniku, a trzecie Piotr Pierchała z Gimnazjum nr 7 z Rybnika.

W klasyfikacji drużynowej zwyciężyła drużyna Gimnazjum nr 1 w Rybniku przed Gimnazjum nr 4 w Rybniku  oraz Gimnazjum nr 7 także z Rybnika.

 

Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich oraz koncern Tauron Dystrybucja.

W dniu przeprowadzenia konkursu odbył się także „Dzień otwarty” szkoły, podczas którego zwiedzający mogli zapoznać się z jej bogatą ofertą edukacyjną oraz  zapleczem dydaktycznym.

 

Tekst: ZSME