„Interaktywne pokazy edukacyjne” w ZSzP2 w Rybniku – Niewiadomiu

 

W czwartek 11.04.2013r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym Nr 2 im. Janusza Korczaka w Rybniku odbyły się interaktywne pokazy edukacyjne w ramach akcji społecznej „Nauka Dla Każdego”. Akcję prowadzi Stowarzyszenie „Radosne Dzieci” wraz z Centrum Edufun - Centrum Interaktywnej Nauki i Zabawy z Gdyni.

W pokazie, który trwał pięć godzin lekcyjnych, brały udział klasy IV i V. Przygotowanych zostało 5 stanowisk, na których uczniowie pod kierunkiem animatorów obserwowali i wykonywali ciekawe eksperymenty.

Na pierwszym stanowisku przeprowadzono eksperymenty chemiczne, m.in. reakcje ogniotwórcze, bezpieczne wybuchy. Wyjaśniono, co to jest ph, do czego służy kwasek cytrynowy.

Drugie stanowisko przedstawiało potęgę elektryczności, gdzie za pomocą generatora napięcia dzieci poznały, czym jest elektryczność, co to są ładunki elektryczne, jak powstaje burza i burzowa fryzura? Mogły sprawdzić, jakie materiały przewodzą prąd, czym są izolatory i jaki związek ma ciepło z prądem?

Kolejne stanowisko wyjaśniało zagadki budowy człowieka i funkcje różnych organów. Za pomocą manekina poznawano miejsca, gdzie one się znajdują w naszym wnętrzu, oraz co się stanie jak zamienimy serce z wątrobą? Można było posłuchać za pomocą stetoskopu bicia swego serca.

Następnie uczniowie brali udział w pokazach dotyczących własności ciśnienia oraz jak radzić sobie z naprężeniem i podciśnieniem. Mogli też obserwować, co dzieje się z dźwiękami w próżni. Wykonywali doświadczenia z użyciem przyssawek z których wyssano powietrze.

Ostatni punkt pokazów to sfera umysłu, gdzie dzieci wykonywały zabawy logiczne z użyciem sznurka, budowały wieżę z jak najmniejszej ilości klocków oraz rozplątywały gigantyczny supeł.

Dla uczniów był to ciekawy dzień. Mogli się przekonać, że pojęcia pozornie trudne, mogą stać się nie tylko przyjemne i zrozumiałe, ale także fascynujące.Zajęcia uczą wyciągania wniosków, kojarzenia faktów, wykorzystania nauki w życiu. Są godne polecenia.   

    

 

Tekst: J.Nowobilska i B.Lorenc (ZSzP2)


dzien nauki1

dzien nauki2

dzien nauki3

dzien nauki4