III miejsce w śląskim konkursie EFS "KAPITAŁ TO TY"! dla uczniów ZSM-E

W grudniu grupa uczniów „Mechanika” uczestniczyła w konkursie organizowanym przez Wydział Europejskiego Funduszu Społecznego w Katowicach pt. "KAPITAŁ TO TY!".


Celem konkursu było wykazanie się wiedzą o Europejskim Funduszu Społecznym. Najpierw jednak uczniowie wzięli udział w warsztatach nt. istoty Europejskiego Funduszu Społecznego jako narzędzia inwestowania w człowieka.


Uczestnikom warsztatów przedstawiono zasady tworzenia projektów unijnych i kampanii promujących te projekty. Trudność konkursu polegała na tym, że aby dojść do finału, trzeba było pokonać aż 3 etapy "po drodze".


Pierwszym zadaniem była tzw. GRA MIEJSKA - drużyny poruszając się po Katowicach musiały w określonym czasie zlokalizować różnego typu inwestycje, powstałe z funduszy europejskich. Gra obwarowana była ramami czasowymi i wymagała od uczestników doskonałej organizacji, by na czas dotrzeć na metę. Drużyna „Mechanika” świetnie poradziła sobie z tym zadaniem i przeszła do kolejnego etapu.


W następnym etapie, wszystkie drużyny miały za zadanie wykonanie i dostarczenie do dowolnej prezentacji projektu unijnego, z uwzględnieniem elementów kampanii reklamowej promującej Europejski Fundusz Społeczny. Tu walka nabrała już "rumieńców", ponieważ autorzy tylko 3 najbardziej kreatywnych pomysłów i najciekawszych kampanii mogli uzyskać awans do finału. Wśród trójki najlepszych znalazła się drużyna rybnickiego ”Mechanika”.


W finale znowu podniesiono poprzeczkę - najpierw drużyny finałowe musiały przedstawić swoje projekty, a potem walczyły jeszcze o dodatkowe punkty w turnieju „Europejskie przypadki” odpowiadając na pytania dotyczące Europejskiego Funduszu Społecznego.


Zmagania te oceniało jury, w skład którego wchodzili specjaliści od EFS z Panią Dyrektor Wydziału EFS w Katowicach Barbarą Szafran na czele.


W finale uczniowie ZSM-E zdobyli III miejsce i wygrali wycieczkę o wartości 500zł.


"Mechanik" godnie reprezentowali: Małgorzata Bisek i Dominika Mika z kl. 1TC, Wojciech Wieczorke i Adam Bąkowski z kl. 2TD oraz Justyna Holona, Aleksandra Wojciechowska i Julia Gabryszewska z kl. 1TD.

Tekst: Marek Holona (Dyrektor ZSM-E)