II Międzyszkolny Konkurs „Po polsku i po angielsku Brzechwomania 2014"

2 kwietnia w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 7 odbył się konkurs „Brzechwomania 2014”. W konkursie wzięło udział 11 szkół z drużynami dwuosobowymi z klas II i III ze szkół z Rybnika i okolic.

Uczniowie musieli najpierw zapoznać się z wybranymi wierszami poety, a podczas konkursu wykonać zadania w języku polskim (zaznaczyć miasta na mapie Polski, uzupełnić luki w wierszu, rozwiązać testy) i angielskim (wypisać nazwy warzyw po angielsku z wykorzystaniem słownika, pokolorować obrazek mając kolory podane w języku angielskim, rozpoznać fragmenty wiersza po angielsku i umieścić w odpowiedniej kolejności), była również konkurencja sportowa: wrzucanie warzyw i owoców do wiaderka.

Dzieci zaprezentowały wysoki poziom wiedzy i umiejętności – zwycięska drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 11 (ZSP 11), w składzie Seweryn Zeman i Dawid Niedźwiedzki uzyskała 74 punkty za wszystkie zadania. II miejsce zdobyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 6 (ZSP 9): Marta Pinior i Kinga Słodczyk uzyskując 73punktu, a III ekipa ze Szkoły Podstawowej nr 35 (Zuzanna Walecka i Mateusz Gliwicki), która uzyskała 71,5 punktów. Drużyna gospodarzy: Marta Koczy i Emilia Szymura brała w konkursie udział honorowy, odstępując miejsca na podium zaproszonym szkołom – ogromne gratulacje za wyniki i postawę.

Osobną konkurencją było przebranie dzieci – stroje były różnorodne, kolorowe i często bardzo oryginalne, nawiązujące oczywiście do twórczości Jana Brzechwy. Pierwsze miejsce bezapelacyjnie zajęła Emilia Szymura z SP 32 (przebrana za Kaczkę Dziwaczkę), II miejsce: Zofia Lewandowska (SP 37; przebrana również za Kaczkę Dziwaczkę), i III miejsce Oliwier Guminior ze Szkoły Podstawowej z Jejkowic, który wystąpił w stroju chrząszcza. W trakcie konkursu uczniowie SP 32 wystąpili z wierszami Jana Brzechwy byli chętni do wzięcia udziału w etapie konkursu dla klas pierwszych i dzieci sześcioletnich. Przedstawili oni krótką scenkę opartą na wierszu „Rzepka”. Pokaz o Murzynku Bambo wykonali też wychowankowie grupy przedszkolnej „Motylki” z Przedszkola nr 35 (ZSP 7).

 

Konkurs mógł odbyć się m.in. dzięki pomocy Urzędu Miasta Rybnika, osób indywidualnych i rodziców uczniów ZSP 7.

 

Tekst: Daria Rudnicka (organizator)