I LO Rybnik - wymiana z francuskim Castres

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Powstańców Śląskich w Rybniku wzięli udział w drugiej wymianie ze szkołą z francuskiego Castres. Okazała się ona wyjątkowa z paru powodów.

 

Pierwszym z nich była wizyta Pana Konsula Honorowego RP M. Antoine Jankowskiego w pierwszym dniu naszego pobytu w bliźniaczej szkole «Ensemble Scolaire Notre Dame de Castres». Pan Konsul Honorowy pogratulował obu szkołom chęci kontynuowania wymiany międzyszkolnej, wspomniał o licznych kontaktach z Polonią w regionie Midi-Pyrenées, jak również nakreślił dalsze plany współpracy między naszymi krajami.

 

Wyjątkowe były również odwiedzane miejsca: średniowieczne miasto Carcassonne z zamkiem i jednonawowym kościołem, Saint Nazaire, Albi, którego dawną świetność miasto zawdzięcza uprawie i handlowi rośliną zwaną pastelem, miasto narodzin Henri de Toulouse-Lautreca, dalej Tuluza, stolica regionu, miasto uniwersyteckie, siedziba koncernu Airbus Industrie.

 

Wreszcie, co jest największym kapitałem wymian, to poznanie francuskich rodzin, ich kultur, życia codziennego, a także przełamanie barier, by język francuski zajął miejsce angielskiego.

 

Przywieźliśmy wiele wspaniałych wrażeń z każdego z tych miejsc i wierzymy, że kiedyś tam jeszcze powrócimy. Kolejna wizyta Francuzów już w marcu 2017 roku, a nasz wyjazd pewnie w październiku 2017.

 

Tekst: Elżbieta Paniczek (nauczycielka języka francuskiego w I LO w Rybniku)

 

Wymiana Francja 2016 1

Wymiana Francja 2016 2

Wymiana Francja 2016 3

Wymiana Francja 2016 4