I LO Rybnik - wymiana z Dorsten 2016

Uczniowie Zespołu Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich w Rybniku gościli w ramach wymiany szkolnej 26-osobową grupę młodzieży wraz z opiekunami z zaprzyjaźnionego Gymnasium Petrinum z Dorsten.

 

Uczniowie niemieccy mieli okazję poznać szkołę i jej tradycje, wziąć udział w lekcjach oraz zwiedzić nie tylko Rybnik, lecz również Kraków, kopalnię srebra i sztolnię „Czarnego Pstrąga” w Tarnowskich Górach.

 

Integracja grupy polsko-niemieckiej przebiegała intensywnie. Już w pierwszym dniu wymiany młodzież pracowała wspólnie nad projektami plastycznymi pt. „Co nas łączy?”, które zostały wystawione w korytarzach szkolnych. Integracja kontynuowana była następnego dnia na wspólnym wyjeździe w góry – Beskid Śląski oraz Cieszyn. Wycieczce przewodniczył wicedyrektor ZS nr 1 w Rybniku, Dariusz Wantulok. Dużą atrakcją okazały się także rybnickie obiekty tematyczno-rozrywkowe, gdzie młodzież spędzała wspólnie czas wolny. Na prośbę grupy niemieckiej zorganizowano dla nich zwiedzanie byłego obozu w Oświęcimiu i Brzezince.

Również Prezydent Miasta Rybnika, Piotr Kuczera spotkał się z całą grupą i w rozmowie prowadzonej w języku niemieckim nawiązał do wieloletniego partnerstwa miast Rybnika i Dorsten. Grupie polskiej towarzyszyli nauczyciele języka niemieckiego wraz z wicedyrektor Marią Mrozek. Młodzież polska i niemiecka chętnie zadawała pytania, a spotkanie zakończyło się wręczeniem upominków i wspólnym zdjęciem.

Podczas pożegnalnego spotkania w Kamieniu, zorganizowanego dzięki życzliwości kierownictwa Hotelu Olimpia, można było stwierdzić, że młodzież polska i niemiecka nawiązała liczne przyjaźnie i dobrze się wspólnie bawiła.

Całość programu mogła być zrealizowana dzięki dofinansowaniu z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

 

Tekst: I LO

 

wymiana dorsten