I Liceum Ogólnokształcące - „Projekt Krokus”

Irlandzkie Towarzystwo Edukacji wraz z Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie od 2009 roku realizuje międzynarodowy „Projekt Krokus”, którego celem jest upamiętnienie półtora miliona żydowskich dzieci oraz setki tysięcy dzieci innych narodowości zamordowanych w czasie Holokaustu i II wojny światowej.

 

Celem projektu jest również uświadomienie młodzieży niebezpieczeństw związanych z dyskryminacją, uprzedzeniami i nietolerancją. Każda szkoła, przyłączająca się do owego przedsięwzięcia, otrzymuje cebulki żółtych krokusów, które zakwitając wczesną wiosną, przywołują pamięć bestialsko pomordowanych. Żółty kolor kwiatów nie jest przypadkowy – w znaczeniu symbolicznym jego celem jest przywołanie koloru gwiazdy Dawida, którą Żydzi zmuszeni byli nosić podczas okupacji niemieckiej.

 

W tym roku do Projektu Krokus przyłączyło się również I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Powstańców Śląskich.

 

16 listopada 2015 roku klasa 2d o profilu humanistycznym pod opieką pani Marzeny Bajorskiej zasadziła na skwerku szkolnym tuż pod „Drzewkiem Wolności” 32 cebulki żółtych krokusów. Realizację projektu poprzedziła dyskusja oraz prelekcja dotycząca II wojny światowej, a zwłaszcza Holokaustu. Uczniowie klasy 2d po raz pierwszy wzięli udział w „Projekcie Krokus”, który dzięki Żydowskiemu Muzeum Galicja w Krakowie z powodzeniem jest realizowany od kilku lat nie tylko w Polsce, ale również przez wiele szkół z całego świata. Zasadzone żółte krokusy mają za zadanie ocalić od zapomnienia tych, którzy odeszli w tak dramatycznych okolicznościach, a przede wszystkim przestrzec przed nienawiścią i agresją wobec drugiego człowieka.

 

Tekst: ZS 1

 

Projekt Krokus