Henryk Sławik – nowy patron Zespołu Szkół Budowlanych w Rybniku

15 października Zespół Szkół Budowlanych świętował 45-lecie istnienia szkoły. Był to również dzień, w którym szkołom wchodzącym w skład Zespołu, czyli Technikum nr 4 i Zasadniczej Szkole Zawodowej nr 4 nadano imię Henryka Sławika.

Uroczystość została poprzedzona Mszą Świętą, podczas której poświęcono nowy sztandar szkoły, ufundowany przez Radę Rodziców. Dalsza część uroczystości miała miejsce w szkole. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele władz parlamentarnych, samorządowych, duchowni i dyrektorzy zaprzyjaźnionych placówek oświatowych. Uroczystość rozpoczął dyrektor szkoły pan Marek Florczyk. Podsumował dwuletni okres przygotowań do tej uroczystej chwili. Był to odpowiedni moment, by podziękować za wsparcie okazane szkole w tym czasie. Symbole wdzięczności od młodzieży - serca – otrzymali: prezydent miasta Rybnika pan Adam Fudali , wiceprezydent pani Joanna Kryszczyszyn, wiceprezydent pan Michał Śmigielski, dyrektor Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. Jerzy Sperka , były ambasador Polski na Węgrzech pan Grzegorz Łubczyk, wnuk Henryka Sławika pan Zbigniew Kutermak oraz przedstawiciele firmy budowlanej Tom Bud pani Gabriela Toman z mężem.
            

Grzegorz Łubczyk, autor wielu publikacji na temat Henryka Sławika,  przybliżył zgromadzonym gościom postać patrona. Henryk Sławik był Ślązakiem i uczestnikiem powstań śląskich. Po klęsce wrześniowej w 1939 roku znalazł się na Węgrzech, gdzie rozpoczął współpracę  z delegatem węgierskiego rządu Józefem Antallem. Wspólnie organizowali pomoc dla polskich i żydowskich uchodźców. Szacuje się, że udało mu się  pomóc ponad 30 tyś. ludzi i uratować blisko 5 tyś. Żydów.

 

W 1990 r. Sławik został pośmiertnie uhonorowany przez izraelski Instytut Yad Vashem tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. W trakcie wystąpień dyrektora szkoły i zaproszonych gości, wielokrotnie przewijała się myśl, jak ważną sprawą jest kreowanie wśród współczesnej młodzieży takich wartości jak patriotyzm, miłość, ofiarność i empatia – których uosobieniem jest właśnie nowy patron szkoły.

Na zakończenie w holu szkoły została uroczyście odsłonięta tablica upamiętniająca patrona. Wszyscy zebrani mieli też okazję zwiedzić Izbę Pamięci w ZSB i wpisać się do Księgi Pamiątkowej.

 

Tekst: ZSB

 

slawik1

 

slawik2

 

slawik3