Frankofile w „Powstańcach”

10 kwietnia br. odbyły się II Dni Frankofońskie w Rybniku, zorganizowane przez nauczycieli z Zespołu Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich w Rybniku.

 

W imprezie uczestniczyli: G nr 1, G nr 2 oraz G „Katolik” z Wodzisławia Śląskiego, a także G nr 2, G nr 7, G nr 17 i I LO z Rybnika.

 

Aula I LO im. Powstańców Śląskich wypełniła się frankofilami, nauczycielami i uczniami, którzy wyszli poza mury gimnazjów i liceów, by pokazać, co robią na co dzień, podzielić się swoim entuzjazmem i fascynacją Francją – jej historią, kulturą, literaturą, tradycjami i językiem.

 

Była więc piosenka, scenki rodzajowe, recytacja, muzyka i taniec, który wprawił  w ruch i zintegrował wszystkich uczestników łącznie z organizatorami.  Przez ponad dwie godziny aula szkolna  rozbrzmiewała radością.  Wszyscy zostali zarażeni wirusem o wdzięcznej nazwie „France”.

 

Prawdziwym „strzałem w dziesiątkę” okazał się pomysł przygotowania potraw francuskich. Po występach, wspólne biesiadowanie przy suto nakrytych stołach, jeszcze bardziej zintegrowało uczniów.

 

Dzień frankofoński zakończył „Kinomaniak po francusku” projekcją filmu „Jeszcze dalej niż północ” pod fachowym okiem p. Adama Doliby.

 

Mamy w naszym mieście i regionie bardzo zaangażowanych nauczycieli i bardzo zdolną młodzież, która – oprócz swoich artystycznych talentów - chętnie uczy się języka francuskiego.

 

Organizatorzy już dziś zapowiadają kolejne Dni Frankofonii, bo zapotrzebowanie i zainteresowanie nimi jest bardzo duże.

 

Może któregoś dnia nasza szkoła i nasze miasto ponownie staną się „Un petit bout de France” - małym skrawkiem ziemi francuskiej?!

 

Tekst: ZS 1

 

01 02 03 04 05 06 07 08