Francusko-polskie spotkania w „Powstańcach”

Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich w Rybniku gościli u siebie uczniów i nauczycieli z zaprzyjaźnionej szkoły z Castres (okolice Tuluzy).

 

Od 29 marca młodzież francuska poznawała Rybnik i okolice, w tym kopalnię „Ignacy” w Niewiadomiu, zwiedziła Oświęcim, Kraków, a niektórzy także Pszczynę, Katowice i Beskidy.

 

W czwartek 31 marca, w ramach „Frankofonii”, czyli cyklicznej imprezy organizowanej w „Powstańcach”, młodzi Francuzi podziwiali występy uczniów szkół Rybnika, Radlina i Wodzisławia, ich znajomość języka i kultury Francji. Sami również uczestniczyli w próbach szkolnego chóru „Bel Canto” przygotowując wspólny występ z chórzystami.

 

Prawdziwą atrakcją okazały się warsztaty kulinarne z Remigiuszem Rączką zakończone degustacją potrawy, a był nim żur żyniaty.

 

Sobotni poranek stał pod znakiem sportu i zdrowia. Odbył się wtedy bieg Kopernika, czyli wspaniała zabawa z uczniami IV LO i społecznością Rybnika.

 

W poniedziałek 4 kwietnia grupa francuska wraz ze swoimi korespondentami wyjechała na wspólne zwiedzanie Krakowa. To był ostatni punkt programu. Zadowoleni, z bogatymi wrażeniami Francuzi wrócili samolotem do Tuluzy. Rewizyta w październiku.

 

Tekst: Adam Doliba (I LO)