Finał Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Metafizycznej

Za nami dwunasta edycja Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Metafizycznej. Finał Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Metafizycznej odbył się w auli Politechniki Śląskiej („Mała Scena”) przy ul. Kościuszki.


Laureatem pierwszego miejsca został Adam Rojek z II LO im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego (opiekun: Katarzyna Nogły), który recytował wiersz Tadeusza Różewicza pt. „Rozmowa ojca z synem o zabijaniu czasu”. Drugie miejsce zdobyła Barbara Juroszek, a trzecie – Sara Wrzecionko. Obie dziewczyny są uczennicami Liceum Ogólnokształcącego im. Pawła Stalmacha w Wiśle, a do konkursu przygotowywały się pod opieką Elżbiety Śliwki. Wyróżnienia otrzymały Natalia Kosek z Zespołu Szkół im. Juliana Tuwima w Bielsku-Białej oraz Agnieszka Pawlik z I LO im. Mikołaja Kopernika w Bielsku-Białej. W finale konkursu wzięło udział 14 uczestników, którzy zostali wybrani podczas kwietniowych eliminacji w LO w Wiśle. Wśród finalistów znalazła się także Małgorzata Woźniak z I LO w Rybniku (opiekun: Aleksandra Kotas).


W tym roku w składzie jury znaleźli się Andrzej Warcaba (przewodniczący), Lidia Tarczyńska i Joanna Klima. – Najcenniejsze jest to, gdy widzimy osoby, które same sięgają po poezję metafizyczną – powiedział Warcaba. – Oczywiście liczy się wsparcie nauczycieli, jednak sami uczniowie decydują o udziale w tym konkursie i nikt ich do tego nie przymusza, choć wszyscy dobrze wiemy, że poezja metafizyczna nie jest tak popularna jak sport i nigdy nie będzie. Jednak jeśli elity będą powstawały w oparciu o taką bazę, to myślę, że możemy czuć się spokojniejsi – dodał.

 

Gośćmi specjalnymi imprezy zorganizowanej na „Małej Scenie” byli Rafał Sawicki (gitara, śpiew), Marta Gzowska-Sawicka (śpiew) i Krzysztof Maciejowski (skrzypce), którzy przenieśli widzów w świat piosenek Leonarda Cohena.

 

Konkurs poezji metafizycznej organizowany jest przez I LO im. Powstańców Śl. w Rybniku oraz Liceum Ogólnokształcące im. Pawła Stalmach w Wiśle. Co roku swoje nagrody fundują również dyrektorzy obu szkół. Tym razem trafiły one w ręce Natalii Bednarczyk z VIII LO im. Mikołaja Kopernika w Częstochowie i Adama Rojka z II LO w Rybniku.

 

Tekst: I LO