Finał „Przygody z techniką” oraz otwarcie nowej pracowni grafiki komputerowej.

Już po raz jedenasty w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. T. Kościuszki odbył się finał konkursu „Przygoda z techniką”, organizowanego przez szkołę dla gimnazjalistów Rybnickiego Okręgu Przemysłowego.

 

Konkurs został objęty patronatem przez Prezydenta Miasta Rybnika, Stowarzyszenie Elektryków Polskich oraz koncern Tauron Dystrybucja. Trzyosobowe zespoły reprezentujące gimnazja z Rybnika, Czerwionki – Leszczyn oraz Wodzisławia Śl. najpierw zmierzyły się z testem składającym się z 30 pytań dotyczących zagadnień technicznych, a następnie po przerwie na poczęstunek rozpoczęły zmagania w części praktycznej polegającej na wykonaniu dwóch zadań – jedno z elektryki a drugie z mechaniki oraz zwiedzanie szkoły i udział w zajęciach specjalnie dla nich przygotowanych.

 

Przed ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród Prezydent Rybnika Piotr Kuczera w towarzystwie absolwenta „Mechanika” posła na Sejm RP p. Marka Krząkały oraz dyrektora szkoły Marka Holony i uczennicy Olimpii Owczarek dokonali symbolicznego przecięcia wstęgi otwierając nową pracownię grafiki komputerowej pozyskanej w ramach projektu „Mój wybór , mój zawód, moja kariera” Pracownia posiada 18 nowoczesnych stanowisk komputerowych z oprogramowaniem do grafiki wektorowej i rastrowej: Corel DRAW X7, Adobe Creative Suite 6 Design Standard, Adobe Premiere. Do dyspozycji uczniów kształcących się w zawodzie technik cyfrowych procesów graficznych są również drukarki: laserowa OKI 931 o formacie A3+ oraz pigmentowa Canon iPF 6400SE drukująca prace wielkoformatowe. W tej pracowni odbywać się będą zajęcia z przygotowania projektów do druku oraz z tworzenia nowoczesnych multimediów. Po otwarciu pracowni nastąpiło ogłoszenie wyników i wręczenie nagród ufundowanych przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich O. Gliwice oraz koncern Tauron Dystrybucja.

 

W kategorii indywidualnej zwyciężył Karol Musur przed Łukaszem Oślizło –obaj z G1 w Wodzisławiu Śl. , trzecie miejsce zajął Wojciech Kubis z G1 w Rybniku.

Drużynowo zwyciężyło Gimnazjum nr 1 z Wodzisławia Śl., przed Gimnazjum nr 1 z Rybnika i Gimnazjum nr 1 z Czerwionki-Leszczyn.

 

Tekst: Marek Holona (ZSM-E)