Festyn rodzinny "po ślonsku" w Przedszkolu 13

Kolejny już raz w Przedszkolu Nr 13 im. M. Kownackiej w Rybniku tradycji stało się zadość za sprawą corocznie organizowanego Festynu Rodzinnego dla całej społeczności przedszkolnej. W tym roku impreza miała miejsce 25 maja 2012r, a jej hasłem przewodnim było: „Fest po ślonsku…”

 

Przedszkole kultywuje śląskie tradycje i zwyczaje, dlatego też oprócz wszystkich typowych atrakcji takich jak: dmuchańce, malowanie twarzy, czy robienie „czadowych” fryzur, było również wiele innych, śląskich zabaw i konkursów dla małych i dużych. Największy ubaw mieli chyba uczestnicy konkursu „kulanio kluzek” na czas, byli też śmiałkowie, którzy odważnie walczyli w konkursie gwary śląskiej, znaleźli się również i tacy, którzy chcieli sprawdzić się na gruncie kulinarnym – przygotowując swoje specjały na konkurs „ślonskij zakonski”. Jako, że Patronką  przedszkola jest Maria Kownacka, nie mogło zabraknąć postaci Plastusia, który razem z Kubusiem Puchatkiem obdarowywał wszystkich „słodkim co nie co” . Oprócz wielu konkursów, gier i zabaw sportowych z nagrodami, dzieci mogły też wykazać się umiejętnościami manualnymi przed swoimi najbliższymi, własnoręcznie wykonując dla nich upominki, czy też malując piękne obrazki, a na lubiących łamigłówki czekały ciekawe zagadki Smoka Obiboka. Wszyscy lubiący „maszkecić” mogli popróbować pysznych ciast, kołoczy i krepli, nie zabrakło też tradycyjnej grochówki, kiełbasek z grilla czy chleba ze „szpyrkom”.

Czekające na przedszkolaków atrakcje, głośna muzyka i pogoda, która dopisała przyciągnęły wiele przedszkolnych rodzin i nie tylko. Śmiechu i dobrej zabawy „na ślonsko nuta” nie było końca, zabawa trwała aż do zachodu słońca.

 
Dodatkowym zaszczytem dla przedszkola była obecność gości honorowych: Przewodniczącego Rady Miasta – Pana Andrzeja Wojaczka oraz Dyrektora pobliskiej Szkoły Podstawowej Nr 13 – Pani Grażyny Szarpak-Jondro.

 

Tekst: Beata Trybuś (Nauczyciel P13)

 

festyn1 festyn2 festyn3 festyn4

 

festyn5 festyn6 festyn7