Europejskie Programy ZSB w Rybniku

W maju uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych w Rybniku wyjechali na staże w ramach projektu POWER „Wykorzystaj swoją szansę – staże rybnickiej Budowlanki”.

 

Dwie grupy uczniów z kierunku budownictwo wyjechały na staż do Portugalii.

 

Jedna grupa pracowała w Bradze w firmie dst Group, największej firmie budowlanej w Portugalii, która posiada filie, między innymi, w Wielkiej Brytanii i Angoli.

 

Czas wolny uczniowie spędzali bardzo aktywnie. Zwiedzili Bragę, Porto, Lizbonę. Mieli również możliwość uczestniczyć w obchodach święta Bragi – Braga Romana.

 

W Lizbonie natomiast uczniowie pracowali w następujących firmach: Habita Mais, Blocoprodis, Divi Code, Isolfrei.

 

Czas wolny upływał im na poznawaniu Lizbony i jej okolic. Uczniowie mieli możliwość poczuć atmosferę festiwalu Eurowizji, ponieważ byli tam podczas finału konkursu.

 

Uczniowie nie tylko rozwinęli swoje umiejętności zawodowe. Wrażenia z pobytu w Portugalii na długo pozostaną w pamięci.

 

Był to już ostatni wyjazd na staże w projekcie realizowanym w ramach programu PO WER realizowanego na zasadach programu Erasmus+. Wcześniej grupy odbywały staż w Portugalii (budownictwo, informatyka i geodezja) oraz Wielkiej Brytanii (informatyka).

 

Mimo, iż ten projekt dobiega końca, rozpoczął się kolejny. „Europejskie staże rybnickiej Budowlanki” to projekt realizowany w ramach programu Erasmus+. Właśnie w maju pierwsza grupa uczniów z kierunku technik geodeta wyjechała na staż do miejscowości Braga
w Portugalii. Uczniowie pracowali w firmach geodezyjnych, m.in. Braga Top i Firemap.

Poza rozwijaniem umiejętności zawodowych uczniowie mieli możliwość poznania kultury i zwyczajów Portugalii. Oprócz Bragi, wraz z uczniami z projektu PO WER zwiedzili Lizbonę i Porto.

 

Tekst: ZSB