Ekonomik realizuje projekt "Człowiek w rozwoju zrównoważonym"

Zespół Szkół Ekonomiczno – Usługowych wraz ze szkołą średnią z Ostrawy realizuje wspólnie już trzeci projekt w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska-Rzeczpospolita Polska 2007-2013. Tym razem dotyczy on zagadnień ekologicznych.

Projekt przewidywał czterodniowy pobyt młodzieży w Czechach (14-17.05.2013 r.) oraz czterodniowy pobyt w Polsce (21-24.05.2013 r.).

W Ostrawie uczestnicy projektu wzięli udział w  warsztatach w ogrodzie zoologicznym, zdobyli najwyższy szczyt Beskidów w Republice Czeskiej – Łysą Górę, zapoznali się z tematyką recyklingu i ochrony środowiska miasta. Największe emocje wywołały zajęcia w parku linowym.

W Zagłębiu Ostrawsko Karwińskim nie mogło zabraknąć zajęć w zabytkowej kopalni węgla kamiennego  - Landek. Z kulturą wołoską uczniowie zaznajomili się podczas wycieczki do Skansenu Wsi Wołoskiej w Rożnovie.

Zajęcia po stronie polskiej były równie ciekawe. Uczestnicy projektu wysłuchali ciekawego wykładu na temat idei „rozwoju zrównoważonego”, zwiedzili zakład przetwarzania butelek pet „POLOWAT” w Bielsku Białej.

Uczniowie korzystali z basenu Elektrowni Rybnik i hotelu Gołębiewski w Wiśle, oraz wzięli udział w warsztatach o zdrowym odżywianiu w gospodarstwie agroturystycznym „Kamratówka” w Wiśle, co doskonale wpisywało się cele projektu: promowanie aktywnego, zdrowego stylu życia.

 

Trwałym efektem projektu jest „Zielony zakątek”, który powstał na terenie ZSE-U oraz naklejki zachęcające do oszczędzania energii zamieszczone przy wyłącznikach światła.

 

Obecnie uczniowie tworzą broszurę podsumowującą projekt wraz ze słownikiem pojęć ekologiczno-turystyczno-geograficznych.

 

Tekst: ZSEU


Bielsko-Biala - firma Polowat

KAMRATEWKA - warsztaty edukacyjne

Landek - Muzeum Gornictwa zjazd do kopalni

Park linowy przy Lysej Gorze

Rybnik - Stodoly - zajecia integracyjne