Comenius Regio - wizyta w Dorsten

W ramach projektu pt. „NAUCZYCIELE PEŁNI POMYSŁÓW. MOTYWACJA I AKTYWIZACJA UCZNIÓW ZE SPECJALNYMI POTRZEBAMI EDUKACYJNYMI” (Program Comenius Regio) w dniach 5-7 maj 2014r. odbyła się wizyta w Niemczech, w miejscowości Dorsten.

 

W wyjeździe brali udział przedstawiciele Urzędu Miasta Rybnika, delegacja nauczycieli ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego oraz Prezes Stowarzyszenia na rzecz wspomagania osób z niepełnosprawnością i ich otoczenia „Razem”.

Celem spotkania była wymiana doświadczeń i dobrych praktyk związanych z nauczaniem osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Uczestnicy wyjazdu złożyli wizytę w przedszkolu specjalnym oraz w dwóch szkołach specjalnych: von Ketteler Schule (partner w projekcie) i Korczak Schule.

Co więcej, w trakcie wizyty zapoznano się z działalnością Organizacji Dorstener Arbeit (partner w projekcie), której głównym zadaniem jest przysposobienie osób niepełnosprawnych do zawodu i włączanie ich do aktywnego życia w społeczeństwie. Wyżej wspomniana organizacja zajmuje się m.in. zbiórką rzeczy używanych, ich renowacją i sprzedażą w prowadzonych przez siebie sklepach.

Program wyjazdu zawierał wiele innych atrakcji. Jednym z punktów programu była wycieczka objazdowa, podczas której Burmistrz Dorsten przedstawił historię miasta. Ponadto, zorganizowano muzyczne warsztaty z gry na bębnach afrykańskich.

Wizyta w Dorsten dostarczyła nauczycielom z SOS-W z Rybnika wiele informacji na temat systemu edukacji specjalnej obowiązującego w Westfalii Północnej.

 

 

regio dorsten1

regio dorsten2

regio dorsten3

regio dorsten4

regio dorsten5

regio dorsten6