COMENIUS BUDUJE MOSTY MIĘDZY NARODAMI

W dniach 15-19 kwietnia 2013 r.  „budowaniem mostu komunikacji” zajmowali się nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 2 im. Janusza Korczaka w Rybniku wraz z 26 przedstawicielami nauczycieli i uczniów z Litwy oraz Rumunii. Tym razem nie poprzez technologie komputerowe, ale w bezpośrednim spotkaniu, w czasie międzynarodowej wizyty.

 

 ZSzP nr 2 w Rybniku to placówka, która już po raz trzeci bierze udział w programie Comenius. Obecny projekt, zatytułowany „Budowanie mostu komunikacji poprzez język angielski i technologie informacyjne” prowadzony jest we współpracy z: Rumunią (szkoła koordynująca), Francją, Hiszpanią, Litwą, Turcją i Wielką Brytanią. Biegłość w posługiwaniu się narzędziami technologii informacyjnej, a przede wszystkim znajomość języka angielskiego to kluczowe umiejętności, które umożliwiły wspólnie podejmowane działania.  
Aby zaprezentować nasze miasto, region i szkołę, zrealizowano bogaty program spotkań i wycieczek. Goście odwiedzili szkołę, Muzeum Kopalni Zabytkowej Ignacy, a potem pojechali na wycieczkę do Krakowa, gdzie mieli okazję zobaczyć Wawel, zwiedzili Kościół Mariacki i Sukiennice. Niewątpliwie ogromne wrażenie na gościach wywarło interaktywne Muzeum Podziemia Rynku. 
Podczas wycieczki do Rud nauczyciele oraz uczniowie z Litwy i Rumunii mieli okazję poznać Opactwo Cysterskie. Dużą atrakcją okazała się również przejażdżka kolejką wąskotorową. Wycieczkę goście razem z gospodarzami polskimi zakończyli w miłej atmosferze ogniskiem na terenie szkółki leśnej w Nędzy.
 Cały pobyt stworzył możliwości poznania innej kultury, podzielenia się swoimi pasjami, umiejętnościami, poszerzył w pewien sposób horyzonty. Spędzenie razem czasu zaowocowało bliższym poznaniem, może nawet przyjaźniami, a to jest najlepszy most komunikacji.

Koordynatorem projektu w ZSzP2 jest Pani Aleksandra Kucharczak.

 

zsp02 foto 1

 

zsp2 foto 2