Chwałowickie obchody 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji RP

Dnia 3 maja 2016r w Rybniku-Chwałowicach odbyły się obchody Święta 3 Maja. Cała uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w intencji Ojczyzny w chwałowickim kościele, a następnie wszyscy obecni udali się pod pomnik Bohaterów i męczenników, bojowników o wolność i niepodległość Polski, poległych i pomordowanych w latach 1939-1945, w celu upamiętnienia ich poświęcenia dla naszej Ojczyzny.

 

W obchodach uczestniczyło 11 pocztów sztandarowych z sześciu chwałowickich szkół i przedszkoli, związków zawodowych KWK Chwałowice, strażaków z OSP Chwałowice, a także GKS-u Pierwszego Chwałowice. Wśród jedenastu wyżej wymienionych pocztów po raz pierwszy zobaczyć można było dwa nowe sztandary – Przedszkola Nr 13 oraz Przedszkola Nr 14, które do tej pory nie posiadały jeszcze swoich sztandarów. Obchody Święta 3 Maja dodatkowo uświetniła orkiestra dęta KWK Chwałowice, a wartę honorową pod pomnikiem pełnili chwałowiccy harcerze.

Pod pomnikiem głos zabrał Radny Miasta Rybnika, a zarazem Chwałowiczanin – p. Andrzej Wojaczek, który bardzo serdecznie podziękował za obecność wszystkim przedstawicielom chwałowickich instytucji oraz całej społeczności Chwałowic, która swą obecnością dała dowód pamięci o naszej wolności okupionej krwią powstańców śląskich oraz żołnierzy wywodzących się z chwałowickich rodzin. Oni również przelali swą krew za naszą Ojczyznę.

Prócz pięknych kwiatów złożonych pod pomnikiem można było m.in. wsłuchać się w treść „Katechizmu Polskiego Dziecka” – który zna nawet najmłodszy chwałowicki przedszkolak…, bo tak właśnie w chwałowickich przedszkolach – już od najwcześniejszych lat - krzewimy patriotyzm i miłość do Polski, ale również do swojej Małej Ojczyzny! Zawsze pamiętamy…

„Na dzień Trzeci Maja 1971, szczęśliwie doszłej
konstytucji krajowej, rzucajmy kwiat po drodze (…).
Weźmy weselne szaty, dzień to kraju święcony (…).
Uczcie się dzieci nasze nucić tę pieśń wraz z nami,
ażeby wnuki wasze śpiewały ją wiekami!”
– Franciszek Karpiński

 

Tekst: Beata Trybuś (nauczyciel P-13)

 

swieto3maja 1

swieto3maja 2