Certyfikat "Bądź przedsiębiorczym" dla ZST

„Bądź przedsiębiorczym” – to tytuł projektu realizowanego przez Zespół Szkół Technicznych przy współudziale Fundacji „Viribus Unitis”, który współfinansowany był ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

Głównym celem realizowanego przez pół roku projektu było przygotowanie uczniów ZST do wejścia na rynek pracy.

 

30 uczniów szkoły z trzeciej klasy technikum wraz z koordynatorami – Barbarą Kuwaczka oraz Iwoną Piechaczek - wykonywało zadania związane z realizacją  projektową:

  • uczestniczyło w szkoleniach tradycyjnych z zakresu przedsiębiorczości prowadzonych przez wykładowców Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach,
  • uczestniczyło w szkoleniach e – learningowych na nowoczesnej platformie internetowej,
  • uczestniczyło w szkoleniach doradztwie i  praktyce z zakresu podejmowania inicjatyw gospodarczych,
  • korzystało ze wsparcia doświadczonego specjalisty branżowego

 

Połączenie szkoleń e – learningowych, tradycyjnych oraz kontakty z ekspertami pozwoliły uczniom zaangażowanym w projekt zdobyć wiedzę i wykorzystać ją w budowie własnego biznesplanu. Projekt miał na celu pokazanie, co na rynku pracy może zdziałać osoba mająca zawód, jak może założyć własną działalność gospodarczą i jak może zdobyć na nią pieniądze.

 

Efektem działań projektowych był zorganizowany 13 stycznia br. Dzień Przedsiębiorczości, na którym pani Dyrektor Grażyna Kohut otrzymała certyfikat dla szkoły oraz gratulacje organizatorów projektu fundacji „Viribus Unitis” z Katowic.

 

Oprócz wręczenia certyfikatu Dzień Przedsiębiorczości obejmował wystąpienie uczennic ze szkoły, które przedstawiły wypracowany w ramach projektu Biznes Plan, będący pomysłem na prowadzenie działalności gospodarczej oraz wystąpienie zaproszonych gości:

  • Pana Dariusza Hetroszka – inspektora PIP-u,
  • Pani Marzeny Skorupy – osoby, która otrzymała ze środków unijnych 40 000 zł na prowadzenie własnej działalności gospodarczej (założyła firmę informatyczną).

 

W ramach Dnia Przedsiębiorczości zostały przeprowadzone 3 konkursy dla młodzieży: prawo pracy, konkurs z rachunkowości oraz konkurs: zakładanie działalności gospodarczej.

 

Zwycięzcami w konkursach zostali:

  • konkurs z rachunkowości: Mateusz Kawicz  kl. IV Tp, Damian Grabowski  kl. IV Tp, Kamil Nadolski  kl. IV Tp, Anna Bugdol  kl. III Tp
  • zakładanie działalności gospodarczej: Ania Bugdol, Wojtek Maroszek, Damian Piksa kl.IIITp
  • prawo pracy: Piotr Szymura  kl. IV Tm, Tomasz Wadas  kl. IV Tf, Dawid Tlołka  kl. IV Tf.

 

W tym dniu odbywały się też konsultacje dla uczniów, z jakich funduszy i kiedy mogą skorzystać, aby otworzyć własną działalność.

 

Uczestnicy konkursu otrzymali nagrody i dyplomy ufundowane przez fundację „Viribus Unitis”.

 

Tekst: ZST

 

1