"Barbórka" w Przedszkolu Nr 13

3 grudnia 2013r do 4-latków z grupy projektowej "Szczęśliwa 15" w Przedszkolu Nr 13 im. Marii Kownackiej w Rybniku przybyli górnicy z pobliskiej kopalni „KWK Chwałowice”, aby przybliżyć im rąbek dziedzictwa naszego regionu, jakim jest górnictwo.

Od wielu już lat, tradycją przedszkola jest zapraszanie górników na barbórkowe spotkanie z przedszkolakami. Dzieci z tej okazji przygotowują piękne programy artystyczne, dzięki czemu same coraz lepiej poznają zwyczaje naszego regionu (pieśni, tańce, gwara, stroje śląskie…) Również górnicy, nie tylko oglądają przygotowane dla nich występy dzieci, lecz sami także przekazują nam stare, śląskie tradycje, prezentując dzieciom piękne stroje galowe, czy opowiadając z ogromną powagą o swojej ciężkiej i bardzo niebezpiecznej pracy w kopalni.

 

Dzięki spotkaniu z górnikami 4-latki dowiedziały się że: np., „czako” to górnicza czapka galowa, do której z lewej strony przymocowany jest pióropusz w wybranym kolorze: zielony pióropusz to kolor zarezerwowany dla dyrektora kopalni, biały – dla członka nadzoru czy sztygara, a czerwony – dla orkiestry górniczej, zaś czarny pióropusz jest dla najprawdziwszych, zwyczajnych górników. Zaproszeni goście wyjaśnili też dzieciom, że stroje galowe zakładane są tylko „od wielkiego dzwonu”, a na co dzień, do pracy pod ziemią górnicy zakładają typowy strój roboczy – tzw. „arbaj”. Niezbędny w pracy pod ziemią jest też hełm z lampką górniczą i maska oddechowa.

 

Dzieci były zafascynowane opowiadaniami górników i z dociekliwością wypytywały o nieznany im świat, ukryty głęboko pod ziemią…

 

Na zakończenie średniaki podziękowały swoim gościom za odwiedziny prezentując krótki program artystyczny „na śląską nutkę” i zapraszając do stołu na tradycyjny, śląski obiad.

 

Dziękujemy wam górnicy za barbórkowe spotkanie w naszym przedszkolu i zapraszamy was znów za rok… A z okazji waszego święta – Dnia Górnika, życzymy wam z całego serca, aby Święta Barbara nieustannie otaczała was swą opieką… Szczęść Boże!

 

Tekst: Beata Trybuś, nauczyciel P-13


gornicy1 P13

gornicy2 P13