8 edycja Konkursu Wiedzy o Filmie "Kinomaniak"

Marcin Wojnar i Antoni Student (I LO) zostali zwycięzcami 8 edycji Konkursu Wiedzy o Filmie "Kinomaniak" (pytania dotyczyły filmu współczesnego od 1990 roku), zorganizowanego 29 listopada 2013 roku w I LO w Rybniku.

 

Konkurs tradycyjnie składał się z dwóch części. W pierwszej - pisemnej, wyłoniliśmy pięć najlepszych dwuosobowych drużyn.

 

W finale uczestnicy odpowiadali na pytania zadawane przez członków jury, a także musieli zmierzyć się różnymi zadaniami. Tradycyjnie pojawiły się kalambury (jeden z członków zespołu musiał w minutę pokazać drugiemu tytuł filmu, np. "Rzeź", "Mroczny rycerz" i "Kupiliśmy zoo") oraz muzyka filmowa ("Braveheart", "Piraci z Karaibów"). Nowością były krótkie cytaty filmowe, np. "I see dead people" ("Szósty zmysł"), "Hasta la vista, baby" ("Terminator 2") czy "My precious" ("Władca Pierścieni").

 

Finał był niezwykle wyrównany. Pomiędzy pierwszym i piątym miejscem były tylko dwa punkty różnicy. Zwyciężyli uczniowie klasy maturalnej, Marcin Wojnar i Antoni Student.

 

 
I miejsce - Marcin Wojnar i Antoni Student (I LO),

II miejsce - Dobrawa Radecka i Jonasz Salamon (I LO),

III miejsce - Karolina Grochowska i Monika Kot (II LO),

IV miejsce - Magdalena Gawlik i Piotr Janicki (I LO),

V miejsce - Ada Ryszka i Izabela Nykiel (I LO).

 

W tym roku rywalizowało 16 par z czterech rybnickich szkół.

 

W skład jury weszli:

Adam Doliba - organizator konkursu,

Monika Wieczorek - filmoznawca,

Mirosław Ropiak - Klub Filmu Niezależnego z Rybnika,

Agnieszka Chorab - laureatka I miejsca w 7. edycji "Kinomaniaka".

 

Nagrody w tym roku ufundowali: Rada Rodziców przy I LO w Rybniku, Dyskusyjny Klub Filmowy "Ekran", Multikino, Cinema City oraz Klub Filmu Niezależnego.

 

Uczestnicy finału otrzymali książki o tematyce filmowej, wejściówki do kina, płyty DVD i różne gadżety filmowe.

 

Tekst: I LO