15 Wojewódzki Konkurs Poezji Metafizycznej

Na początku października młodzież Zespołu Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich w Rybniku uciekła od codzienności i dała się porwać metafizycznym uniesieniom. W Państwowej Szkole Muzycznej im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku odbyła się jubileuszowa, XV edycja Wojewódzkiego Konkursu Poezji Metafizycznej.

 

Czym tak właściwie jest poezja? Z pewnością w dzisiejszych czasach jest to sztuka elitarna. Jest opisem zarówno świata zewnętrznego jak i wewnętrznego. Poezja nas łączy, skupia na mądrym słowie. Może być dla człowieka ucieczką schronieniem. Zagłębiając się w sentencje poetów, możemy dostrzec słowa prawdy, które wydobywają się prosto z duszy. Bo poezja taka właśnie jest – prosta, prawdziwa i głęboka.

 

Zwycięzców konkursu wyłoniło jury w składzie: przewodniczący – profesor Tadeusz Sławek, Joanna Klima, reporterka TVP – Lidia Tarczyńska oraz aktor Teatru Śląskiego – Andrzej Warcaba.

 

Zdobywcą pierwszego miejsca został Patryk Andryszak z Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Rybniku, który zaprezentował utwór „Spróbuj opiewać okaleczony świat” Adama Zagajewskiego. Na podium znaleźli się jeszcze Marta Więcław z II LO w Gliwicach oraz Justyna Bednarczyk z Liceum Ogólnokształcącego Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie. Nagrodę wyróżnienia zdobył Maciej Maślanka z I LO im. Mikołaja Kopernika w Bielsku Białej, który zaprezentował utwór „Świniobicie” Tadeusza Różewicza.

 

Na widowni byli również obecni wolontariusza Hospicjum Domowego im. św. Rafała Kalinowskiego w Rybniku. Trafne są słowa skierowane do wolontariuszy - „Nie po skrzydłach rozpoznasz Anioła, lecz po sercu otwartym.”. W podziękowaniu za serce i wysiłek włożony w prowadzenie hospicjum, uczniowie naszej szkoły przygotowali dla tych szczególnych Gości podarunki. To dowód przyjaźni, jak też naszego szacunku wobec hospicjum.

 

W metafizyczny nastrój wprowadził nas wielokrotnie nagradzany chór Bel Canto, pod batutą Lidii Blazel-Marszolik. Gwoździem programu był recital piosenek m.in. Anny German w wykonaniu aktorki Teatru Rozrywki – Alony Szostak.

https://www.teatr-rozrywki.pl/zespol/aktorzy/15.html?view=team

 

To już kolejna edycja Konkursu Poezji Metafizycznej, która dostarczyła nam tylu emocji i wrażeń związanych z poezją. To niezwykłe doświadczenie pozwoliło nam obcować z kulturą na najwyższym poziomie. Serdecznie zapraszamy za rok!

 

Organizatorami wydarzenia są I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Powstańców Śląskich w Rybniku oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Pawła Stalmacha w Wiśle.

http://zs1.rybnik.pl/imprezy-cykliczne/konkurs-poezji-metafizycznej

 

Tekst: ZS1

 

Metafizyka2017