12 Kinomaniak - relacja

Już po raz dwunasty miłośnicy filmów z rybnickich szkół ponadgimnazjalnych spotkali się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Śląskich w Rybniku, żeby rywalizować o tytuł „Kinomaniaków” roku szkolnego 2017/18.

 

Przypomnijmy, że „Kinomaniak” to szkolny konkurs filmowy, który od dwunastu lat jest organizowany w I LO w Rybniku. Do rywalizacji są zapraszane dwuosobowe zespoły z rybnickich szkół ponadgimnazjalnych. W tym roku udział w zabawie wzięli uczniowie z I LO im. Powstańców Śląskich, II LO im. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego, V Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Budowlanych, Zespołu Szkół Technicznych im. Stanisława Staszica i Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki. Tematyka imprezy obejmowała kino współczesne od 1990 roku.

 

Pierwszy etap konkursu składał się z części testowej, w której pojawiły się m.in. takie pytania:

  • Kogo żegnamy w tytule niemieckiego filmu z 2003 roku w reżyserii Wolfganga Beckera?
  • W jakim mieście odbywa się festiwal filmowy, którego główną nagrodą jest Złota Palma?
  • Nauczycielem jakiego przedmiotu jest główny bohater „Dnia świra”, Adaś Miauczyński?
  • Jaki jest tytuł filmu, który otrzymał najwięcej Oscarów w 2017 roku?
  • W jakim filmie z 1997 roku Jack Dawson (w tej roli Leonardo DiCaprio) krzyczy słynne słowa „I’m the king of the world!”?

 

W części testowej uczniowie musieli także m.in. rozpoznać plakaty filmowe, uzupełnić tytuły filmów o brakujące kolory, czy też rozwiązać krzyżówkę, której tematem były filmy biograficzne.

 

Pierwszy etap konkursu wyłonił pięć najlepszych par, które zmierzyły się w finale otwartym dla publiczności. Uczestnicy odgadywali nazwiska aktorów ze zdjęć i twórców filmowych na podstawie krótkich biografii (Lars von Trier, Hans Zimmer, Janusz Kamiński), rozwiązywali także rebusy filmowe. Padały pytania za 1, 2 i 3 punkty. Tradycyjną konkurencją były kalambury, w których uczniowie musieli zmierzyć się z takimi tytułami, jak „Wichry namiętności”, „Piękny umysł” czy „Zgon na pogrzebie”. Nowością w tym roku była muzyka na żywo w wykonaniu ucznia Państwowej Szkoły Muzycznej w Rybniku, Dominika Marszałka. Zagrał on na oboju pięć motywów z filmów „Harry Potter”, „Władca pierścieni”, „Gwiezdne wojny”, „Indiana Jones” i „Piraci z Karaibów”.

 

Walkę o zwycięstwo stoczyli uczniowie klas pierwszych z I LO w Rybniku, którzy w części testowej zdobyli aż 48 z 50 punktów (do finału najlepsze duety “zabrały” ze sobą połowę punktów wywalczonych w teście). Ostatecznie zwyciężczyniami okazały się Manuela Jarzębska i Wiktoria Barteczko (52 punkty), a tuż za nimi uplasowali się Jakub Gołąbek i Aleksander Szuła (50 punktów). Trzecie miejsce zajął duet z II LO, Dorota Durczok i Emilia Solik (48 punktów). Finałową piątkę uzupełnili Hanna Cofalik i Paweł Kowalski (46 punktów) z ZSME oraz Zuzanna Murzyn i Klaudia Żymełka (45 punktów) z II LO.

 

Nie zapomniano także o publiczności. Ochotnicy na podstawie wyświetlanych plakatów mieli za zadanie odgadnąć tytuł filmu. Za poprawną odpowiedź otrzymali bilety do kina.

 

Organizatorem konkursu był nauczyciel z I LO w Rybniku, Adam Doliba, który w tym roku do współpracy w jury zaprosił filmoznawcę, Monikę Wieczorek i laureatkę jednej z poprzednich edycji „Kinomaniaka”, Agnieszkę Chorab.

 

Laureaci konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez Radę Rodziców przy Zespole Szkół nr 1 w Rybniku, Dyskusyjny Klub Filmowy „Ekran”, Multikino i Cinema City. Były to m.in. bilety do kina, książki o tematyce filmowej, płyty DVD czy linijki i długopisy z logo „Kinomaniaka”. Pączki dla uczestników imprezy ufundowało Tesco Extra Rybnik.

 

Adam Doliba – organizator konkursu (komentarz):

W tym roku poziom konkursu był wysoki. Świadczą o tym dobre wyniki w części testowej. W poprzednich latach zdarzały się prace na kilkanaście punktów. Tym razem tak się nie zdarzyło. Do awansu do finału potrzebnych było 40 z 50 punktów. Dwie najlepsze pary straciły w teście zaledwie 2 punkty! Wynik ten osiągnęli uczniowie klas pierwszych, co jest naprawdę sporą niespodzianką. Cieszę się, że co jakiś czas udaje mi się włączyć do „Kinomaniaka” coś nowego. W tym roku była to muzyka na żywo w wykonaniu Dominika Marszałka. Już teraz zastanawiam się, jak uatrakcyjnić konkurs w kolejnych edycjach. Mam nadzieję, że nadal będzie on się cieszył popularnością wśród uczniów i dawał im wiele optymistycznych wspomnień.

 

Więcej na http://zs1.rybnik.pl/12-kinomaniak-z-muzyka-na-zywo.html

 

Tekst: Adam Doliba (ZS 1)